Rodzajniki

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.

Jak chyba wszyscy początkujący mam niemały problem z rodzajnikami. Prosiłem już panią w szkole żeby nam to wytłumaczyła, ale ona zawsze mówi że przygotuje nam to niedługo i tak leci ten czas. Chodzi o jakieś zasady kiedy są jakie rodzajniki. Wiem że niektóre, albo większość trzeba wykuć, ale chyba istnieją jakieś zasady, czy coś, czym można się czasami kierować ?

Pozdrawiam.
no raczej trzeba wykuć, ale w niektórych grupach można rozpoznać po końcówkach, np. chen-- jest zawsze das np. das Mädchen , das Kaninchen;)
no raczej trzeba wykuć, ale w niektórych grupach można rozpoznać po końcówkach, np. chen-- jest zawsze das np. das Mädchen , das Kaninchen;)
ok, czyli -chen - das
ja wiem ze -ung - die :P kto masz jescze jakis pomysł ;p
Rodzaj męski:
*rzeczowniki zakończone na:

-ig (der Honig)

-ing (der Ohrring)

-ling (der Feigling)

-er (der Künstler)

-en (der Wagen)

-or (der Marmor)

-ismus (der Expressionismus)

To tylko niektóre zasady dla rodzaju męskiego
die...Ordnung, Webung, Rüsstung,
też przy ft jest die --- Die Zukunft, die Ankuft, die Auskunft,;)
Rodzaj nijaki
*rzeczowniki zakończone na:

-chen (das Brötchen)

-lein (das Bäuchlein)

-ment (das Medikament)

-um (das Publikum)

Ponadto:

- kolory (das Braun, das Rot)

-litery (das Z, das A)

-metale (das Gold, das Kupfer)

- osoby i zwierzęta młode ( das Kind, das Lamm, das Fohlen ale: der Welpe)
Hallo Eklerka! Bist Du noch da?
Guck mal auf ein neues Thema, der "ein Neugling" im Deutsch eröffnet/angefangen hat. Du, soviel ich sehe, hast kein Problem mit Artikeln. Wie hast Du das geschafft, diese ziemlich komplizierte Sache in der deutsche Sprache - also Artikeln von Nomen - zu begreifen? Ich bin auch sehr gespannt, weil ich nach ein paar Jahren der Lehre nach wie vor ein Problem damit habe.

Schöne Grüße :)
Cheri
Witaj Cherri,
Nie przeceniaj mnie. Niestety nie jestem germanistką i też mam problemy z rodzajnikami :-(
Temat ten był już poruszany na tym forum. Przeczytajcie go sobie, jest tam trochę więcej informacji:

https://niemiecki.ang.pl/Sposob_na_rodzajniki_i_liczbe_mnoga_1680.html

Pozdrawiam wszystkich piłujących i szlifujących język niemiecki :-)
Nawiasem mówiąc/pisząc ich bin noch mehr gespannt, wie das Der geehrter Mokotow geschafft hat. Die Artikeln im Polnischen und im Deutschem sind am häufigsten bedauerlicherweise verschieden.

Puk, puk! Herr Mokotow, sind Sie da :)?
Haben Sie damit irgendeines Problem gehabt, oder Sie sind so perfekt nicht nur im Deutsch :);):) sondern auch im Polnisch- als ob Sie mit dieser Sprache geboren wären.
Könnten Sie meine Neugier befriedigen?- dla jasności sprawy, piszę tylko o zaspokajaniu ciekawości ;). Właśnie sprawdziłam w słowniku jest też: decken - Neugier decken???

Mit freundlichen Grüßen
Cheri :)
Leicht gesagt schwer getan!
Poznać te wszystkie regóły to najmniejszy problem, problem pojawia sie dopiero, gdy trzeba zastosować rodzajnik- "wybryk natury", który nie stosuje sie do żadnej z regół. Niedobry chłopiec!
Wtedy najczęściej trzeba uczyć się ich na pamięć, a te wykóte r. po czasie umykają z główki i znów trzeba sie ich uczyć na pamieć. Itp, itd.
I tak w kółko...

I to pewnie dlatego ten język jest taki niezwykły i tak go tu wszyscy kochamy :)!
Fascynuje nas zawsze to - co tak do końca nie poznane ...

Również pozdrawiam wszystkich uczących sie i uczących sie i uczących sie... i nigdy nie poddających się ;)
eklerka wielkie dzięki za ten link
pozdrawiam
Cześć MagnuM,
dobre jest "Nowe repetytorium z gramaytyki języka niemieckiego" Stanisława Bęzy. Kosztuje 34,00 zł. Warto zainwestować, ponieważ jest to materiał bardzo przejrzyście opracowany :-)
Również pozdrawiam :-)
Ne, ne, Neugier befriedigen war schon richtig. Und was meine winzigen Erfolge im Polnischen betrifft (ich weiß, daß ich nichts weiß, ehrlich) sind ausschließlich auf meine Privatlehrerin zurückzuführen, Ich habe schon ein paar Mal darüber geschrieben.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka