Niemiecki czy japoński- którego języka lepiej się uczyć?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Mam dość nietypowe pytanie, ale nie wiedziałam, gdzie mogę się poradzić, więc uznałam że tutaj najprędzej dostanę jakieś wskazówki i dowiem się, dlaczego warto uczyć się niemieckiego.
Na początek chcę zaznaczyć, że uczę się j. japońskiego już kilka lat z przerwami, zdawałam 2 egzaminy i chciałabym wkrótce zdawać N3 (poziom odpowiadający B1-B2, średniozaawansowany). Uczę się tego języka codziennie, bo po prostu go lubię, daje mi satysfakcję i poczucie, że czymś się wyróżniam. Jednakże coraz częściej nachodzą mnie myśli, że może mi się on nigdy nie przydać, a niemiecki owszem. Moja znajomość j. niemieckiego jest dużo gorsza niż japońskiego. Jestem w 1. kl. liceum i nie mam czasu, żeby uczyć się intensywnie (tj. codziennie) tych 2 języków, muszę któryś wybrać. Uczę się niemieckiego już czwarty rok w szkole, ale szkoła nie jest wystarczająca, żebym osiągnęła dobry poziom w tym języku.
Chciałabym studiować medycynę i jakiś czas temu znalazłam informację, że ze znajomością niemieckiego można studiować bezpłatnie medycynę w Austrii (można też przez 1 rok uczyć się niemieckiego na miejscu, przed rozpoczęciem studiów, ale wiadomo, że 1 rok to niewiele i lepiej już mieć jakiś poziom języka przed tym), ponadto nie będą zwracali dużej uwagi na wyniki na maturze z biologii i chemii.
Dodam, że obydwu języków uczę się z przyjemnością i to nie jest kwestia tego, który mi się bardziej podoba.
nie warto
Niemiecki!
Jest 99% prawdopodobieństwa, że pojedziesz do Niemiec, a nie do Japonii.
Niemcy to nasi sąsiedzi, którzy swój kapitał lokują również w PL. Znajdziesz tam pracę o wiele szybciej, niż byś szukała z japońskim byle gdzie.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Brak wkładu własnego