Jak wyglÄ…dajÄ… studia w Niemczech?

Temat przeniesiony do archwium.
Dzień Dobry, a może dobry wieczór?
Przychodzę do Was z problemem ;) Szukałem odpowiedzi na kilku forach ale nigdzie nie mogłem znaleźć jednolitej odpowiedzi.
Przechodząc do sedna, jak wyglądają studia w Niemczech? Z tego co wyczytałem można samemu układać plan ( Na czym to polega? ) jak wygląda sytuacja gdy ktoś chce jednocześnie pracować i studiować?
Zastanawiam się nad studiowaniem informatyki jednak nie wykluczam innych kierunków ( póki co przygotowuje się do matury ). Mój Niemiecki jest na słabym poziomie, przyznaje od razu. Maturę piszę w przyszłym roku ( Rozszerzona matematyka i informatyka ), po maturze chciałbym na rok/półtorej wyjechać do Niemiec do pracy by móc opanować język, chociaż komunikatywnie.
Może mi ktoś pomóc? :)
Mam obywatelstwo Niemieckie, mój dziadek urodził się i dorastał w Niemczech ale potem z jakiegoś tam względu osiedlił się w Polsce w latach 70, niestety nie dożył moich narodzin.. Czy to mi pomaga w jakikolwiek sposób?

Pozdrawiam, Piotr
Już o tej porze nie wiesz, czy dzień, czy wieczór?
Dziadek ci nic nie pomoże.
Jedynie pieniÄ…dze.
Dzień dobry! Nie jestem w stanie odpowiedzieć, jak wygląda studia w Niemczech ogólnie (myślę, że to zależy od uniwersytetu), ale mogę spróbować opisać nieco moje doświadczenia z Freie Universitat Berlin. Tutaj samodzielne układnie planu polega na tym, że zamiast dostać odgórnie narzucony plan ja sama rejestruję się na zajęcia. Jest to o tyle fajne, że przeważnie nie ma nawet limitu miejsc i mogę mieć dokładnie te godziny jakie chcę (oczywiście z możliwie dostępnych). Czasami mam do wyboru różne zajęcia i mogę wybrać te, które bardziej przypadną mi do gustu, czasami decyduję o kolejności w jakiej robię poszczególne zajęcia - ale to wszystko zależy. Niestety nie wiem jak to wygląda na kierunkach typu informatyka. Dziadek w Niemeczech ani nawet obywatelstwo nie pomoże, bo i tak przyjmowani jesteśmy na warunkach dla uczniów zagranicznych ze względu na pisaną w Polsce maturę. http://www.uni-assist.de/ to strona przez którą się aplikuje na sporą ilość uczelni i można tam znaleźć informację, jak i co się krok po kroku robi.

 »

Brak wkładu własnego