ZD-matura-pytania

Temat przeniesiony do archwium.
uczę się od 7 lat (w szkole 3 razy w tygodniu) niemieckiego, przez pół roku chodziłam na korki dodatkowe, które miały mnie niby przygotować do egzaminu. Mam duże ambicje, ale wolałabym wiedzieć czego będą ode mnie oczekiwać na ZD. I czy ktoś się orientuje jaki certyfikat trzeba mieć zdany aby być zwolnionym od pisania matury rozszerzonej z j. niemieckiego? Ahha czy są str internetowe z zakresem materiału jaki trzeba mieć opanowany na dany certyfikat?
na str. http://www.languagecourse.net/exams/zentrale-mittelstufenprufung-zmp----goethe-institut-pl.php
znalazłam jeszcze Start Deutsch 1 Start Deutsch 2 może mi ktoś wytłumaczyć o co w nich chodzi? Domyślam się, ze podstawy podstaw tak?


pozdrawiam
link działa tylko trzeba połączyć.
I czy ktoś się orientuje jaki certyfikat trzeba mieć zdany aby być zwolnionym od pisania matury rozszerzonej z j. niemieckiego?

Możesz mieć i zdany Großes Deutsches Sprachdiplom, a i tak będziesz musiała pisać maturę z języka, nawet jak zdecydujesz się na podstawową, mimo tego, że w niektórych krajach miałabyś uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkołach... jak to się mówi - w Polsce wszystko jest możliwe, także to, że marnotrawią pieniądze podatników na poprawianie matury kogoś, kto już udowodnił, że język zna...

Start Deutsch 1,2, to tak jak napisałaś podstawy, podstaw.

Co do zakresu materiału, to ciężko mi powiedzieć, najlepiej porównać sobie kilka przykładowych testów.
Nie załamuj mnie.

Paranoja. Załóżmy, że jestem np. laureatką ogólnopolskiego konkursu historycznego to jestem zwolniona z pisania matury a na świadectwie mam 100% i wszystkie uczelnie są przede mną otwarte. Tak nam tłumaczyli, to czemu nie jest tak z językami? wierzyć się nie chce.
laureaci tak - są zwolnieni z matury, także z języka.
Ale posiadacze certyfikatu nie - bo wg cke i ministersta oświaty, jest to dyskryminowanie osób biednych, których nie stać na opłacenie egzaminu językowego,np. zd, czy zmp i które nie mają szans na "załatwienie" sobie zdania jednego egzaminu maturalnego.
W konkursach też mogą brać udział uczniowie, których rodzice wysyłają dzieci na kursy za granice i kto wtedy jest w czołówce? Ci co sie uczą w Polsce czy wyjeżdżają? A pierwsze miejsca zajmują osoby które mieszkały w Niemczech.

Porażka totalna. Tracę wiarę.
rok temu doszedłem do ustnego w etapie regionalnym, czyli tuż przed finałem - z 12 osób, które dostały się do ustnego, chyba tylko 2 nie mieszkały w ogóle w Niemczech... no i oczywiście dalej nie przeszedłem:p
Wniosek, cokolwiek by nie robili zawsze ktoś jest poszkodowany.
Co to daje biednym, że klasa średnia z odpowiednią wiedzą którą stać na certyfikat nie może mieć zaliczone tego jako matury? No nic, satysfakcje? O.o
A nadzianym to wisi bo mają kasę by wyjeżdżać zdobywać wiedzę i wygrywać w konkursach.

Maciekl89 dzięki za naświetlenie mi sprawy. Zostaje mi żmudne ślęczenie nad książkami i granie w toto lotka.
Zostaje Ci ewentualnie pisanie listów i maili do kancelarii premiera ;) Też się dziwiłem, że mając zdany ZOP muszę zdawać jeszcze maturę:p

Tutaj nie chodzi o to, że rodzice wysyłają swoje dzieciaki za granicę - spora część finalistów (jeżeli nie wszyscy), to osoby, które przez dobre parę lat, albo i większość życia mieszkały w Niemczech - a co za tym idzie, niemiecki mają opanowany do perfekcji.

Cała przyjemność po mojej stronie ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie