ZD ogólnie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!

Chciałbym się dowiedzieć jak przebiega egzamin ZD. Ile trwa część pisemna, ile mniej więcej jesst pytań w części pisemnej, czy są też otwarte czy tylko test? Chciałbym również wiedzieć ile mnie więcej kosztuje przystąpienie do ZD, ile twra część ustna i jakie są standardowe/zazwyczaj pytania. Czy mówić o sobie, o swoich planach itp czy są to pytania z zupełnie innej beczki. No i oczywiście ile procent minimum trzeba mieć aby taki egzamin zdać.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Jurek :)
Cześć Jurek.

Ja zdawałam ZD w lipcu, egzmin jest naprawde prosty. Jeżeli się nie myle musisz mieć zdane 60% z ustnego i 60% pisemnego. Czy pisałeś mature z niemieckiego?? Jeżeli tak, to ZD nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. ZD jest prostrzy niż matura na poziomie podstawowym!
Pomóc może książka:
Tangram
Zertifikat Deutsch
Kursbuch und Arbeitsbuch

niestety nie moge powiedzieć tobie jak w Polsce przebiega ten egzamin ponieważ zdawałam go w Niemczech.
W czesci pisemnej masz leseverstehen - pytania zamkniete
Sprachbausteine- pytania zamkniete, jest tekst z lukami i musisz prawidowe slowo dopasowac, wybierajac z tabelki
Hörverstehen-pytania zamkniete /sytuacje dnia codziennego
Schriftlicher Audruck-wypowiedz pisemna, albo list albo pocztówka.

jezeli chodzi o czesc ustna to sprawdzaja:
nawiazywanie kontaktu, prowadzony dialog, i rozwiazywanie zadania.
najpierw jak wyzej napisalam nawiazujesz kontakt z osobą z która prowadzisz dialog,czyli prosta sprawa, pozniej przechodzicie do zadania, moga byc rozne zadania,wziete z zycia codziennego, ja np. mialam z kolezanka Party urzadzic dla nauczyciela z kursu niemieckiego.Musialysmy sie dogadac kto co zalatwia jaki porezent o ktorej godzinie i kto jest zaproszony. W trzecim zadaniu jest obrazek do tego pytania i problem...musisz go rozwiazac i sie na ten temat wypowiedziec. Egzaminatorzy, przynajmniej w Niemczech nie przywiazuja super duzej uwagi do bledow, patrza na to w jaki sposob sie komunikujesz i czy twoj rozmowca z ktorym rozmawiasz rozumie ciebie co do niego mowisz.Oczywiscie razace bledy, typu Kali jesc Kali pic, sa odnotowywane.
Musisz sie upewnic czy na egzaminie ustnym rozmowe prowadzisz z egzmianatorem czy z innym ktosie ktory tez zdaje ZD. jezeli to drugie to jest spoko sprawa, egzaminatorzy tylko sluchaja i notuja, nie wtracaja sie do rozmowy, jezeli im wystarczy mowia STOP i przechodzicie do nastepnego..jezeli rozmawiasz z egzaminatorem to sorry ale nie moge Ci pomoc. Rozmowa trwa 15minut. A czesc pisemna 150min i jedna przerwa jest w czesci pisemnej.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania wal śmiało;)
Chętnie odpowiem

Dorota :)
Nie zdawałem jeszcze matury, jestem w 2 liceum. Zamierzam zdawać na maturze niemiecki rozszerzony. Ale wcześniej chciałbym zdać ZD, i jak dobrze pójdzie przez te niecałe dwa lata to może jeszcze przed maturą uwinę się z DSD II (chyba wtedy już bym nie musial matury zdawać ;> ?) ale narazie to nawet nie mam o czym marzyć...kuć, kuć i kuć. ZD chciałbym zdać poprostu dla siebie, lubię sie uczyć niemca, ale troche jestem zdygany...jak nie zdam to kasa w błoto...a to chyba okolo 400 zł o ile sie nie myle..nie strasznie duża sumka ale piechotą nie chodzi. Hmm, to jeszcze tylko jedno małe pytanko. Czy to tak losowo jest czy rozmowa jest z egzaminatorem czy z drugą osobą? :| A jak ta osoba będzie zadawać jakies trudne pytania i sie nie dogadam? :( Na czym polega to "nawiązywanie kontaktu?" (-Hallo! - Hallo! - Wie geht es dir? - Danke, alles in Ordnung. Und du? - Auch gut...blablabla...i rozmowa toczy sie dalej) - o to chodzi? I ostatnie, słyszałem że ZD można zdawać tylko w określonych mieśącach w roku, jakie to miesiące?

Z góry dziękuję za odpowiedz, Juri.
usty tez nie jest ciezki ;)
do egz. ustego przystepujesz z druga osoba, ktora bedzie twoim parterem w rozmowie,
dostajesz kartke z dwoma zadaniami i masz bodajze 10min na przygotowanie sie
pierwszym zadaniem jest Konatktaufnahme czyli jak sie nazwywasz, skad jestes itd.
drugie zadanie to Gespräch über ein Thema i rozmawiasz na dany temat z partnerem
a trzecie zadannie to Gemeinsam eine Aufgabe lösen czyli rozwiazujesz zadanie z partnerem
Trochę mnie przestraszyłaś Kamilko, że Kontaktaufname i Gespräch über ein Thema mam przeprowadzać z inną osobą przystępująca do egzmainu...myślałam,że tylko trzecia część jest z nią przeprowadzana. A gdzie zdawałaś? ja w przyszła sobnbotę zdaję w Vollhochschule w Berlinie, może tam są jakieś inne zasady....?
Czesc Emilyyyy :)

Ja zdawałam ZD we Frankfurcie (Main) ta rozmowa z drugą osobą jest mniej strsująca niż rozmowa z egaminatorem!!! Ja zdawałam z dziewczyną z Dominikany która nie umiała sie ze mną porozumieć choć probowałam jej tlumaczyc o co mi chodzi na różne sposoby. Po tym egzaminie stwierdziłam że pewnie mi obniżą punktacje za to że ten dialog wyglądał nie tak jak ja chciałam bo moja partnerka troche poziom obniżyła. Ale dostałam z 3 części części ustnej 100%;)
Atmosfera była super, mówie Ci, ale pewnie sama to wiesz że podejscie do ludzi w Niemczech jest inne niż w Polsce, nie ma się czego obawiać, naprawde...takie egazaminy mogłabym i codziennie zdawać;) Egzaminatorzy są bardzo mili i nie patrzą jak człowieka uwalić ale jak mu pomóc, patrzą nie na to jakie błędy robisz, choć na jakieś rażące patrzą jak powiesz kali jesc kali pic to jakoś inaczej na to popatrzą. W ZD głównie chodzi o komunikacje, jest to egzamin na poziomie podstawowym więc nie spodziewają się tego że nie będziesz z błędami mówić bo im nie oto chodzi. Więc bez stresu....ja się zaczęłam stresować jak egzaminatorka powiedziała że nie mamy się stresować:P ale i tak było fajowo.

Jak masz jakieś pytania to pytaj, oczywiście trzymam kciuki i daj znać jak Ci poszło.

Dorota:)
ile kosztuje ZD ?
u góry pisze...
ok.400zł albo ok.100Euro

pozdrowionka
Dorota
Jaki certyfikat zwalnia z matury z niemca?
z tego co wiem to na pewno nie ZD:)
Jeżeli ktoś chciałby wyjechać do Niemiec jako Au-pair z chęcią pomoge. Mam znajomą w Niemczech która ma agecnje Au-pair. Mój email to [email] i [gg] .

Pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Nauka języka