obywatelstwo niemieckie

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 33
poprzednia |
Mam pytanie.Jestem dzieckiem ślubnym urodzonym w 1968 roku i mam syna nieślubnego z 1996.Czy mogę uzyskać obywatelstwo po siostrze mamy dzieci, które posiadają obywatelstwo.
najlepiej spytaj sie w magistracie (Abteilung Staatsbürgerschaft(en))! Tam dowiesz sie wszyskiego! Tutaj odpowiedzi nie sa 100% korrekt!
Niemieckie obywatelstwo można uzyskać:

- przez pochodzenie,
- przez małżeństwo z osobą posiadająca niemieckie obywatelstwo,
- przez urodzenie na terenie Niemiec,
- przez dłuższe przebywanie na terenie Niemiec.
Prawo niemieckie zna trzy główne sposoby uzyskania niemieckiego obywatelstwa:

* nadanie niemieckiego obywatelstwa przez tzw. „Einbürgerung”

Takie rozwiązanie dotyczy kogoś, kto sam nigdy nie posiadał niemieckiego obywatelstwa i nie może wykazać się posiadaniem niemieckich przodków, ale przez scisłe kontakty z narodem niemieckim (małżeństwo z osobą posiadającą niemieckie obywatelstwo lub długotrwałe zamieszkanie na terenie Niemiec) poczuwa się do bycia jednym z członków tego narodu. Należy dodać, że dotyczyć może takie rozwiązanie również obywateli polskich, którzy niekoniecznie posiadają miejsce stałego zameldowania i miejsce rzeczywistego przebywania na terenie Niemiec. Mogą być także brani pod uwagę obywatele polscy zameldowani i przebywający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W takim wypadku stosuje się jednak rygorystyczne procesy sprawdzające nie tylko osobiste kontakty i więzi z narodem niemieckim, ale także bierze się pod uwagę korzyści jakie płynąć mogą z przyjęcia danego wnioskodawcy do grona członków narodu niemieckiego. Takie rozwiązanie wchodzi również w grę w wypadku obywateli polskich, którzy przez dłuższy okres przebywają i są zameldowani na terenie Republiki Federalnej Niemiec (np. z powodu małżeństwa z obywatelem niemieckim – wcale nierzadko spotyka się w Niemczech dwupaństwowców z polskim i niemieckim obywatelstwem oraz ich małżonka, który posiada wyłącznie obywatelstwo polskie). Jeśli jednak złożony zostanie wniosek o przyzanie „Einbuergerung”, to i tak w pierwszej kolejności zostanie sprawdzone, czy nie można by w danym przypadku stwierdzić posiadania już przez wnioskodawcę obywatelstwa niemieckiego „odziedziczonego” po niemieckich przodkach. Niemieckie obywatelstwo stwiedza się wtedy, a nie je przyznaje.
* stwierdzenie posiadania niemieckiego obywatelstwa

Takie rozwiązanie stosuję się w wypadku posiadania niemieckiego obywatelstwa przez urodzenie z niemieckich przodków albo ich potomków.

Konstytucja niemiecka mówi wyraźnie w Art. 116, 1, że „Niemcem w rozumieniu tej ustawy zasadniczej jest – zastrzegając sobie inne regulacje prawne – ten, kto niemieckie obywatelstwo posiada albo jako uciekinier albo wypędzony narodowości niemieckiej lub jako jego współmałżonek albo potomek znalazł przyjęcie na obszarze Rzeszy Niemieckiej według stanu z 31.12.1937.”[1]

Przepis ów stwierdza zatem, że kto posiada przodków, których niemieckie obywatelstwo lub zamieszkanie na terenie Rzeszy Niemieckiej sprzed 31.12.1937 da się udokumentować i udowodnić ma prawo starać się o stwierdzenia posiadania niemieckiego obywatelstwa. Ogólnie można jednak stwierdzić, że wszyscy, którzy zamieszkiwali przed 31.12.1937 na terenie Niemiec znajdywali się niejako automatycznie w posiadaniu niemieckiego obywatelstwa. Niekoniecznie musiałoby zostać owo nabycie urzędowo potwierdzone. W tamtych czasach nie przykładano bowiem tak wielkiej wagi do dokumentowania swego obywatelstwa, a było ogólnie przyjętą zasadą, że posiada się obywatelstwo kraju, w którym się mieszka. Na takiej zasadzie wszyscy, którzy przed końcem 1937 roku mieszkali na terenach nalężących do Niemiec (a dzisiaj leżących w Polsce jak np. Mazury, Śląsk, Pomorze, Wielkopolska) mieliby dzisiaj prawo (niezależnie czy czuli się Polakami czy Niemcami) do stwierdzenia ich niemieckiego obywatelstwa. Ich potomkowie zaś analogicznie również. Taka procedura prowadzona jest właśnie w wypadku stwierdzenia obywatelstwa.

Stwierdzenie obywatelstwa jest zatem powierdzeniem faktu, że wnioskodawca od dnia narodzin posiadał niemieckie obywatelstwo, gdyż miał niemieckich przodków (co wcześniej nie zostało np. urzędowo potwierdzone, gdyż wnioskodawca urodził się w Polsce z obywateli polskich, którzy np. nigdy nie występowali o stwierdzenie niemieckiego obywatelstwa chociaż mieliby do niego prawo, bo ich przodkowie mieszkali na terenie Niemiec i na tej podstawie mieli prawo do niemieckiego obywatelstwa).
* uzyskanie obywatelstwa przez urodzenie na terenie Niemiec

Dotyczy dzieci urodzonych po 31.12.1999 na terenie Niemiec, których żadne z rodziców nie posiada niemieckiego obywatelstwa, ale od dłuższego czasu przebywaja na terenie Niemiec.



Zakończenie
O ile do stwierdzenia niemieckiego obywatelstwa (naturalnie jeśli ma się rzeczywiście niemieckich przodków) oraz do przyznania niemieckiego obywatelstwa małżonkowi niemieckiego obywatela posiada się konstytucyjnie przyznane prawo, o tyle do przyznania go przez Einbürgerung nie ma się żadnego prawa i jest ono stosowane po dokładnym rozważeniu wszystkich korzyści, które owo przyznanie niosłoby ze sobą dla państwa niemieckiego.



--------------------------------------------------------------------------------

1. Deutscher im Sinne dieses Grundgesetzes ist vorbehaltlich anderweitiger gesetzlicher Regelung, wer die deutsche Staatsangehörigkeit besitzt oder als Flüchtling oder Vertriebener deutscher Volkszugehörigkeit oder als dessen Ehegatte oder Abkömmling in dem Gebiete des Deutschen Reiches nach dem Stande vom 31. Dezember 1937 Aufnahme gefunden hat.
Warunki posiadania niemieckiego obywatelstwa przez pochodzenie


1. Wprowadzenie
Posiadanie niemieckiego przodka w rodowodzie może być według niemieckiego prawa jednym z powodów do otrzymania potwierdzenia posiadania niemieckiego obywatelstwa. Fakt posiadania takiego przodka nie zawsze jest jasny nawet dla samego zainteresowanego. A warto zajrzeć w swoją historię. Opłaci się to przede wszystkim rodowitym mieszkańcom dzisiejszych terenów Polski, które na długo przed II wojną światową znajdowały się we władaniu i na obszarze państwa niemieckiego, albo ich potomkom, którzy dzisiaj niekoniecznie zamieszkują te same tereny. Chodzi tu przede wszystkim o Śląsk, Pomorze i Prusy Wschodnie (Mazury). Czasem wystarczy bowiem do stwierdzenia niemieckiego obywatelstwa fakt, że jeden z naszych przodków urodził się, przebywał na tych terenach i traktowany był jak obywatel Niemiec. A że przed wiekami nie rozróżniano tak ściśle jak dzisiaj przynależności do danego narodu i państwa, to wszyscy, którzy zamieszkiwali dane państwo niejako automatycznie stawali się jego oficjalnymi obywatelami.

Dzisiaj takie samo prawo mają ich potomkowie.

Jedno jest pewne: przez uzyskanie niemieckiego obywatelstwa nabywa się wszystkie prawa i przywileje (obowiązki także) pełnoprawnego obywatela Niemiec, co nie do pomyślenia byłoby w wypadku posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego. Chodzi tu m.in o otwarcie rynku pracy, o standard życia, wyższe zarobki i o zabezpieczenia socjalne, które stoją z pewnością na wyższym poziomie niż w Polsce, a nie przysługują obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałym nawet na stałe na terenie Niemiec
2. Szczegóły i warunki uzyskania potwierdzenia niemieckiego obywatelstwa przez niemieckie pochodzenie
Wobec osób urodzonych i/lub zamieszkałych w Polsce stosuje się następujące kryteria uznawania niemieckiego obywatelstwa:

a) osoby urodzony z małżeństwa:

Osoby urodzony przed 01.01.1975 mogą posiadać niemieckie obywatelstwo tylko wtedy, gdy ich ojciec był Niemcem (czyt. nawet jeśli nie było to nigdy wcześniej urzędowo potwierdzone, ale posiadał niemieckich przodków). Ten łańcuch pochodzeniowy sprawdzany jest wobec dziadka a nawet pradziadka do lat poprzedzających nawet rok 1914. Posiadanie niemieckiego obywatelstwa przypuszcza się wobec tego, kogo ojcowie (czyt. wyłącznie męska linia rodu) urodzili się i żyli między 1913 a 1945 rokiem w granicach Niemieckiej Rzeszy lub Wolnego Miasta Gdańska w granicach z 1937 roku.

Osoba urodzona po 01.01.1975 otrzymuje potwierdzenie niemieckiego obywatelstwa wtedy, kiedy jeden z rodziców (niezależnie czy matka czy ojciec) posiadał niemieckie obywatelstwo.


b) osoby urodzone poza małżeństwem:

Z reguły otrzymują takie osoby obywatelstwo matki.
Od 01.07.1993 może jednak również od ojca pochodzić niemieckie obywatelstwo jeśli:
- jest on Niemcem,
- istnieje ważne według prawa niemieckiego potwierdzenie lub uznanie ojcostwa,
- uznanie lub potwierdzenie ojcostwa zostało podjęte przed ukończeniem przez dziecko 23 roku życia.


3. Zakończenie
O ile do stwierdzenia niemieckiego obywatelstwa posiada się konstytucyjnie przyznane prawo (naturalnie jeśli ma się rzeczywiście niemieckich przodków), o tyle do przyznania nie ma się żadnego prawa i jest ono stosowane po dokładnym rozważeniu wszystkich korzyści, które owo przyznanie niosłoby ze sobą dla państwa niemieckiego.
tutaj masz test , mozesz sprawdzic czy masz szanse na nadanie obywatelstwa

http://www.sozpol.com/test/index.html
zorbiłam test dla siebie i dla syna na tej stronie i tak. Ja nie mogę uzyskać obywatelstwa, ale syn tak więc co mam zrobić
hmm dziwne , to po kim syn ma uzskac obywatelstwo?
no chyba z epo ojcu ?
po matce przodkach.Moje dziecko jest nieślubne
a no tak przeciez nan pisalas w pierwszym poscie, ale cos jest nie tak przeciez dziecko dziedziczy po rodzicach, jezeli ty nie mozesz otrzymac obywatelstwa to jakim cudem i po kim moze otrzymac Twoj syn, hmm
Hmm...ciekawa sprawa obywatelstwo po siostrze mamy....po pierwsze ze strony matki ....mozesz ubiegac sie o obywatelstwo jezeli jestes urodzona po 1975 roku...a jezeli wczesniej tylko po przodkach ojca....i nie ma innej opcji.....sama mam po mamie .....dzieki temu ,ze nie urodzilam sie przed ta magiczna data.....
to czyli jaki z tego moral...jezeli ty nie masz to Twoj syn tez nie dostanie...no chyba ze po swoim ojcu..jezeli ojciec ma jego pochodzenie....
A po drugie jak mozna po siostrze mamy....a skad niby mamy wiedziec po kim ma siostra Twej mamy???rownie dobrze moze miec po swoim mezu.....wiec co ty masz do tego......
dopiero sie doczytalam...ze po siostrze mamy dzieci...czyli 7 woda po kislu....a po kim te siostry dzieci maja...to trudno wyczuc...
Mają to obywatelstwo poprzez naturalizację ( pobyt 15 lat) i mieszkają nadal w niemczech.
to w zadnym wypadku nie nalezy sie tobie ani twojemu synowi.....jak bedziesz zameldowana w niemczech 8 lat....nie korzystajac z panstwa...to wtedy mozesz uzyskac tez obywatelstwo...przez zasiedlenie........
mialo byc nie korzystajac z pomocy finansowej panstwa....po 8 latach pobytu w niemczech mozesz zdajac test otrzymac obywatelstwo......
prawda, przez tzw zasiedlenie, po 8 latach mieszkania i nie kozystania z pomocy panstwa, lub takl jak w powyzszych punktach, po przodkach w lini prostej, czyli po rodzicach
A moze ty mi odpowiesz na nurtujace mnie pytanie Moi pradziadkowie pochodzili z w Gross Lunau Culm ,Westpreussen,Preussen byli niemcami.Z tego zwiazku jest moja babcia ktora mieszkala w Schulitz,ktora wyszla za maz za polaka .Zmarla 1937 ale 1934 urodzila mojego tate a ja jestem urodzona 1959.Czy jest szansa starac sie o pochodzenie niemieckie.Moi krewni ze strony babci mieszkali w Bromberg byli niemcami ale 1943 wyjechali w glab niemiec .Mieszkaja w Niemczech przyslali mi STAATSANGEBÖRIGFEITSAUSMEIS ; oraz AUSWEIS für Vertriebene und Flüchtlige:A: ORAZ des Parsonalausweises.Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.Anna
nie wiem teraz, kogo pytasz, ale wiem, ze nie ojcowie sa wazni ale matki, wiec mysle, ze masz dobre szanse dostac te obywatelstwo.

Najlepiej nie pytaj sie tutaj, bo i tak nie dowiesz sie wszystkiego. Napisz list do najblizszej ambasady niemieckiej i zapytaj, dolacz dokumenty (kopie, daznych originalow) i wyslij poleconym, bo na polecony musza ci odpowiedziec, chyba w przeciagu 2 tygodni, dokladnie tego juz nie wiem, jak to w Polsce wyglada, czy ktos bieze sobie jeszcze prawo na serio?
Da hast Du was verwechselt: "ze nie ojcowie sa wazni ale matki". Das gilt für Israel...

;-)
stimmt, ich habe diesen Beitrag im osterreichischen Radio gehört! Aber sie kann trotzdem fragen, ob sie irgendwelche Chance hat. ;)
Wer hier falsche Antworten gibt, senkt das Niveau... Hörensagen allein reicht nicht. Wenn Du etwas nicht weißt oder nur im Radio gehört hast, lass es...
ich habe ja geschrieben, sie solle in der Botschaft nachfragen! Was sollte dabei falsch sein?
obywatelstwo po przodkach matki mozna dostac tylko jak jest sie rodzonym po 1975 roku....jak przed ta data tylko po lini meskiej(ojca dziadka)..sama mam po mamie a osobie z mej rodziny odmowili bo byla rodzona przed 1975...juz byl tu kiedys taki temat z 2006 roku..jak chlopakowi odmowili a brat dostal...wlasnia ta data zadecydowala o tym ..bo jeden byl przed 1975 a drugi po 1975 rodzony...takie to glupie sle tak jest..reszte info tu www.sozpol.com
dzieki za sprostowanie i dodatkowe info!
jak dlugo wg teraz obowiazujacego prawa trzeba czekac po slubie z Niemcem na obywatelstwo, 2 czy 3 lata? Przeczytalam w necie, ze 2 a 3 lata trzeba byc tu zameldowanym...
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 33
poprzednia |

 »

Zertifikat Deutsch