obywatelstwo niemieckie

Temat przeniesiony do archwium.
31-33 z 33
| następna
Warunki uzyskania niemieckiego obywatelstwa dla małżonków obywateli niemieckich i partnerów (również tej samej płci) obywateli Niemiec

- małżeństwo powinno trwać i nie może być wszczęty lub nawet planowany proces rozwodowy,
- małżeństwo nie może być zawarte tylko i wyłącznie w celu otrzymania niemieckiego obywatelstwa,
- musi zostać postawiony wniosek,
- należy udowodnić zdolność do ustnego porozumiewania się w języku niemieckim i zobowiązać się do przestrzegania niemieckiego porządku prawnego i społecznego (obowiązek zdania odpowiedniego testu nie jest jeszcze prawnie wprowadzony na terenie całych Niemiec),
- okres pobytu na terenie Niemiec nie może być krótszy jak 3 lata i wykazywany jest przez posiadanie prawnego tytułu pobytu na terenie Niemiec: wiza lub tym podobne,
- małżeństwo musi trwać conajmniej dwa lata przy czym niemiecki partner musi przez ten czas posiadać już niemieckie obywatelstwo a nie dopiero co je orzymać,
- posiadanie na terenie Niemiec mieszkania lub domu,
- należy utrzymywać się z pracy własnej lub małżonka i nie korzystać ze środków pomocy socjalnej (w przeciwnym razie traci się prawo do przyznania obywatelstwa niemieckiego, ale można spróbować postawić wniosek o Ermessenseinbürgerung na zasadzie wyjątkowego oszacowania przez urzęd korzyści i strat dla państwa niemieckiego),
- niekaralność i bark podejrzeń o popełnienie przestępstwa (drobne wykroczenia nie są brane pod uwagę),
- należy zrzec się dotychczasowego obywatelstwa - obywatelstwa polskiego z powodu zasady wzajemności zrzekać się nie trzeba.
Witam
Mam do Państwa pytanie o nadanie niemieckiego obywatelstwa.
Mój dzidek(ojciec mojej matki)urodził się w Sokalu 1943 roku miasto to było pod okupacja niemiecką od 1941 do 1944 roku.Od 1941 roku Sokal należał do Generalnego Gubernatorstwa.
Moja babcia (matka mojej matki) urodziła się w Olkuszu 1944 roku.Na początku września 1939 miasto zostało w wyniku działań wojennych zajęte przez Wehrmacht.Ostatecznie 20 stycznia 1945 roku Armia Czerwona zajęła miasto w wyniku przeprowadzonej ofensywy na Śląsk.
Moje pytanie jest nastepujące czy moge się starać o niemieckie obywatelstwo po moich dziadkach?
Bardzo prosze o możliwie jak najszybszą odpowiedź.
Bardzo dziękuje
Pozdrawiam
Szanowny Gieronie.
Obszernie wyjasniłeś na podstawie art. 116 GG to, czego w zasadzie tam nie ma. Ustawa Zasadnicza Niemiec mówi kto jest Niemcem. Jest to zasadnicza róznica w stosunku do Konstyutucji RP która w ogóle nie widzi Polaka ale tylko naród Polski (w Polsce) i obywateli. Niemcem jest ten, kto znalazł schronienie na terenach Rzeszy wg stanu na określony dzień. Obecnie może to być Wrocław, Gliwice i tak dalej. Wymaga tylko potwierdzenia obywatelstwa.
Z GG wynika także ignorowany problem podwójnego obywatelstwa osób zajmujących stanowiska we władzach Polski. Są oni Niemcami przecież.
31-33 z 33
| następna

 »

Zertifikat Deutsch