pomoc socjalna w niemczech

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 35
poprzednia |
Witam mam problem chce wyjechac z zona i dzieckiem do niemiec ,zona jest w ciaży i chcialbym aby drugie dziecko urodzilo sie tu termin listopad. Pracuje w niemczech ponad 12 miesiecy w lichej firmie (niby niemiecka ale w biurze sami polacy takze kroja cie jak sie da ) i bede musial sie sam zwolnic poniewaz mam prace na polnocy niemiec a chce zamieszkac na poludniu(stuttgart) powodem jest oczywiscie to ze mam dosc rozstania z rodzina i to ze nadchodzi powoli 2 dziecko.czytałem ze jesli zwonie sie sam to dostane kare 3 miesieczna i nie rozumie czy kompletnie zostane bez jakiejkolwiek pomocy czy dostane czesc pieniedzy ,,Ważne, że tylko ten otrzyma pełne świadczenia, kto stracił pracę nie z własnej winy i niezwłocznie zgłosił się w miejscowym urzędzie pracy (Agentur fuer Arbeit)."
Ważne jest to że niie umiemy z żoną po niemiecku ale mam rodzinie w stuttgarcie ktora moze mi pomoc ale oni tez nie wiedza za duzo na ten temat .Może ktos napisac ogólnie o co w tym wszystkim chodzi poprostu szczególy jakie dokumenty przywieźć z polski, gdzie isc,co z mieszkaniem itd.Prosze o pomoc:)
3 miesiace kary,,pozniej dostaniesz jeszcze 3 miesiace zasilek tylko

po przepracowamych 12 miesiacach (6 miesiacy zasilku przysluguje)jak odprowadzales składki od bezrobocia
http://www.sozialhilfe24.de/arbeitslosengeld-alg-i-1/dauer.html

ubezpieczenie zdrowotne w DE jest obowiazkowe dla wszystkich zameldowanych

jak masz dochod to mieszkanie wynajmuje sie samemu w DE

nie wiem co zo zona ,ubezpieczeniem,jak sobie to wyobrazacie,potrzebny jej dokument na pobyt,,bez dochodu nie dostaniecie Freizügigkeitsbescheinigung.

czarno to widze
czy moze mi ktos cos wiecej napisac ale naprawde ktos kto rozumie o co mi chodzi ?
Hej, a ty w ogóle naprawdę rozumiesz, co ci bella1365 napisała? Napisała potwornie wyczerpująco. Bo coś mi się zdaje, że nie wiesz co zrobić z tymi linkami, c'nie? 3 dni minęły a ty ni czorta?
widocznie prawdy nie przyjmuje ,co chciales uslyszec?"tak nalezy wam sie"mieszkanie z panstwa i wszystkie mozliwe zasilki,tylko chyba zapomniales o jedym,zeby sciagnac rodzine musisz byc w stanie ja utrzymac,bo tylko na tej podstawie wydaja jej Freizügigkeitsbescheinigung .Bez pracy lezycie ,nie macie szans
http://de.wikipedia.org/wiki/Freiz%C3%BCgigkeitsbescheinigung

reszte doczytaj tu,
problemy polakow
http://www.mypolacy.de/

edytowany przez bella1365: 12 kwi 2011
przez 3 miesiace nie dostaniesz ani grosza z wydzialu zatrudnienia a pomoc socjalna nie przysluguje ci jako polakowi
w twojej sytuacji przenislabym sie na poludnie podjela nowa prace i sprowadzila rodzine a zona niech dziecko urodzi tam gdzie akurat sie znajduje jezeli do terminu porodu zdolasz nowa prace podjac to moze sie uda ze dziecko urodzi sie w niemczech
no tak zapomniałem dodać że ja i moja córka mamy niemieckie obywatelstwo sorry
a firma jest niemiecka takżę:)
olo, a co jeszcze zapomniałaś? Jak się nazywasz?
zosiu reaguje alergicznie na koty musze sie wyprowadzic z domu moze przyjmniesz mnie do siebie
to w ciagu tych trzech miesiecy byc moze podkreslam byc moze dostaniesz pomoc socjalna ale najlepiej dowiedz sie w urzedzie socjalnym i idz z kims kto ci bedzie tlumaczyl bo cie odesla z niczym
edytowany przez Diego8: 13 kwi 2011
mam kuzyna spoko on napewno mi pomoze bratu pomogł teraz ma mieszkanie kase i jest po sprachkursie i ogólnie wszystko co mu potrzeba ale z ta roznica ze brat nie mial kary 3 miesiecznej bo zalatwil to tak ze firma go zwolnila a u mnie z tym ciezko. a tymi kobietami co sie dzieje chcialem żeby mi ktoś doradzil a nie obrażał?
no ładnie,ja sie produkuje a on dopiero teraz pisze ze ma obywatelstwo niemieckie..
czyli nalezy Ci sie kazda pomoc,ale mieszkanie szukasz samemu (taki metraż jaki przysluguje w zaleznosci od ilosci osob)jezeli bedzieci korzystac z pomocy socjalnej.,
co nie zmienia faktu ze zona bedzie potrzebowala Freizügigkeitsbescheinigung,chyba ze trafi i wbija jej wbitkę w paszport,jako zonie Niemca ,(niektorym jeszcze takowe wklejają)
niestety wiele osob mialo z tym problemy juz

tu info na ten temat ,,osiedlenie itd
Wielu urzędników niemieckich nie związanych z kwestiami obcokrajowców może twierdzić, iż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy obywatele nie muszą posiadać wizy pobytowej a wystarczy im tzw. „Freizugigkeitsbescheinigung”. Jest to prawdą tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ktoś udowodni w urzędzie dla obcokrajowców, że jest w stanie utrzymać z własnych środków siebie i rodzinę (praca, otwarcie własnej firmy, itp.). Jeżeli jednak przebywa ktoś w Niemczech na podstawie prawa do wspólnego prowadzenia rodziny z obywatelem Niemiec, który utrzymuje swoją rodzinę ze świadczeń socjalnych, wtedy wkracza przepis ustawy mówiący, iż tacy obcokrajowcy muszą prosić o wizę pobytową. Wiza wystawiana jest z reguły na okres jednego roku do kilku lat i wklejana jest do polskiego paszportu. Wraz z otrzymaniem wizy dostaje się z reguły prawo do podjęcia pracy na terenie Niemiec (patrz na druku wizy wklejonym do paszportu).

Należy wziać pod uwagę, że według nowych przepisów socjalnych, obcokrajowcy-obywatele innego państwa Unii Europejskiej nie uzyskają prawa do pomocy socjalnej przez pierwsze trzy miesiące po osiedleniu się w Niemczech. Przepisy mówią, że nie mają prawa do świadczenia zwanego Arbeitslosengeld II. Jednakże w razie odmowy tych świadczeń należy niezwłocznie postawić pisemny wniosek o świadczenie zwane Sozialhilfe. To świdczenie majaą prawo uzyskać ci, którzy nie mają prawa do Arbeitslosengeld II ale nie mają innych środków do życia. Wniosek ten składa się do urzędu wydającego decyzje dot. Arbeitslosengeld II a ten przesyła wniosek dalej do tzw. Sozialamt.
http://www.sozpol.com/pl/osiedlenie-w-niemczech
na czas kary,otrzymasz zasilek ALGII(Arbeitslosengeld II ) a nie ALGI
tak samo przebywając na ALGI mozna miec doplate z ALGII do czynszu i reszty(utrzymania)
olo jest obrażalski. Vorsicht! ist cool man.
zona dostanie Elterngeld 300 euro po urodzeniu(12 miesiecy) ,ale niestety prawo sie zmienilo od 2011 r
i korzystajac z pomocy socjalnej odlicza jej to,czyli nie bedzie mogla tego zachowac ,tak samo Kindergeld(rodzinne)
zona dostanie Elterngeld 300 euro po urodzeniu(12 miesiecy) ,ale niestety prawo sie zmienilo od 2011 r
i korzystajac z pomocy socjalnej odlicza jej to,czyli nie bedzie mogla tego zachowac ,tak samo Kindergeld(rodzinne)
no teraz super kobietki dziekuje bardzo tylko z tym elterngeld nie rozumie jeszcze za bardzo:)
kindergeld juz na corke mam ale nie rozumie co z tymi dodatkami na dziecko które przyjdzie na swiat ja chce tu z rodzina przyjechac w sierpniu a w listopadzie moja zona urodzi jest tu takie cos jak becikowe lub inne dodatki?
aha mieszkanie szukam sam rozumie ze prywatne szukam ale co z kaucją bo mite mi zaplaca?
kaucje musisz sam zaplacic*, ale dostaniesz ja spowrotem, jak sie wyprowadzisz i oczywiscie nic nie zdemolujesz w tym mieszkaniu.

*dostajesz potwierdzenie, ze wplaciles kaucje; najczesciej owiera sie ksiazeczke oszczednosciowa z minimalnym oprocentowaniem w jakims tam banku.
na kaucje mozesz otrzymac pieniadze z Jobcenter,zwracasz w ratach dowolnych,,choc ostatnio gdzies czytalam ze nie trzeba oddawac..cos tam sie zmienilo pod tym wzgledem.
Elterngeld otrzymuje kazdy po urodzeniu dziecka ,nawet jezeli nigdy nie pracowal w DE , jest tego 300 euro w przypadku osob ,ktore przed ciaza nie pracowaly(wnioski w Jugendamt trzeba zlozyc)
tyle ze wam to odlicza z zasilku socjalnego..kiedys nie bylo odliczane
Becikowego nie ma

zona musi w Jobcenter przedstawic Mutterpass(karta ciazowa)...
wtedy jakis dodatek na ciaze dostanie i wyprawke(na wszystsko osobne wnioski)
Po urodzeniu zaraz zlozyc wnioski na Elterngeld(wszystkie wnioski dostepne w necie)

info na temat pozyczki z Jobcenter(kaucja)
Google
Arbeitslosengeld II: Darlehen für Mietkaution


edytowany przez bella1365: 13 kwi 2011
te wszystkie przepisy obowiazuja w calych niemczech bo slyszalem ze co land to co innego w jednym dostajesz kase na meble w drugim pozyczke na meble chodzi mi o to gdzie sie koncza glowne przepisy a gdzie zaczynaja te roznice landow
Coś mi się wydaje, że ty jesteś diego8.
olo zaczynasz nudzic jak pracujesz to nie spiesz sie do pomocy socjalnej trzymaj sie pracy i w koncu zdefinijuj czego ty wlasciwie chcesz
ludzie ktorzy pracuja lub sa bezrobotni nie maja prawa do pomocy socjalnej a przepisy socjalne sa wszedzie takie same dla wszystkich landow i chce ci jeszcze jedno napisac ze panstwo niemieckie tez ma ograniczone mozliwosci finansowe i nie slyszalam jeszcze o jakis wyposazeniach itp. od nikogo dochodzi juz do tego ze sa wydawane talony na zywnosc itp. a jak masz za duze mieszkanie to sie do mniejszego musisz przeprowadzic lub ta roznice pieniezna z wlasnej kieszeni wyrownac nie wiem kto ci takie bzdury opowiada
nie on jest bongo bongo hammel itd.
jobcenter zajmuje sie ludzmi ktorzy sie nadaja do pracy a kobieta ktora w listopadzie bedzie rodzic jest jako pracownik nicht tragbar nie dostaje sie w niemczech zadnych wyprawek jezeli tata pracuje ty jako ojciec ponosisz tez finansowa odpowiedzialnosc dostajesz rodzinne ok 180 EU plus Erziehungsgeld a teraz to sie nazywa Elterngeld i jest zalezne od twoich dochodow ile dostaniecie na drugie dziecko i nie kombinuj nic tylko przenos sie do drugiej pracy sciagnij zone do niemiec i jakos sobie dacie rade a jak was niemcy wyczuje ze spekulujecie na pomoc spoleczna to moze byc z tego nieprzyjemna afera jako pracujacy masz wiecej pieniedzy i jestes bardziej szanowanym obywatelem obojetnie gdzie
ale bzdury
On zeby dostac Elterngeld zalezny od dochodu musi przerwac prace na czas wychowania dziecka,na pewno to sie nie oplaca,dlatego zona bezrobotna dostanie 300 Euro jak kazda polka ,ktora urodzila dziecko na terenie De i tu przebywa.Wyprawki jak najbardziej istnieja !!

tego zdania to juz calkiem nie rozumie"ludzie ktorzy pracuja lub sa bezrobotni nie maja prawa do pomocy socjalnej"
to pytam sie ,kto ma prawo?
ja nie bezrobotni i nisko zarabiajacy?

Boscheeeeeeeeeee jakie bzdety

Mehrbedarf bei Schwangerschaft für Schwangere(dla ciezarnej)
Erstausstattungen (na meble)
i reszta
http://www.sozialhilfe24.de/hartz-iv-4-alg-ii-2/erstausstattung-mehrbedarf.html

wszystko przysługuje nawet pracujacym,ktorym wyplata nie wystarcza na przezycie i maja choc minimalna doplate z Jobcenter do utrzymania
Przepisy sa wszedzie takie same
Elterngeld

Rodzice dzieci urodzonych po północy 31.12.2006 nie mają prawa do zasiłku wychowawczego noszącego nazwę Erziehungsgeld. Z dniem 01.01.2007 weszła w życie nowa ustawa wprowadzająca nowy zasiłek wspierający młodych rodziców. Nowy zasiłek nosi nazwę Elterngeld i przysługuje pracownikom (Arbeitnehmer), prowadzącym działalność gospodarczą (Selbstständige), urzędnikom (Beamte), uczącym się zawodu (Auszubildende) oraz studentom.

Zasadniczo wypłacany jest on przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. W porównaniu z dotychczasowym Erziehungsgeld zmianie uległa przede wszystkim wysokość nowego zasiłku. Nie wynosi on jak dotychczas maksymalnie 300,- EUR wypłacane przez pierwsze 24 miesiące życia dziecka (lub opcjonalnie 450,- EUR przez pierwsze 12 miesięcy). Nowy Elterngeld zależny jest od dochodu netto osiąganego przez ostatni rok przez tego z rodziców, który poświeci się wychowaniu dziecka i zrezygnuje na ten czas z pracy zarobkowej. Miesięczna wysokość zasiłku wynosi 67 % dochodu netto, lecz nie może przekroczyć granicy 1800,- EUR. Dolna granica została ustalona na poziomie 300,- EUR. Zatem kto pracuje i spodziewa się dziecka, ten otrzyma więcej wsparcia finansowego od niemieckiego państwa niż dotychczas. Mało tego, jeśli drugi z rodziców również zrezygnuje przynajmniej na 2 miesiące z pracy zawodowej, by poświęcić się wychowaniu dziecka, otrzyma za te miesiące również Elterngeld.

W okresie pobierania Elterngeld dozwolone jest podejmowaniu pracy zarobkowej w wymiarze do 30 godzin na tydzień. Zarobki te, jak i również pobierany ALG I pomniejszają jednakże wysokość wypłacanego Elterngeld. W przypadku pobierania ALG II wolne od naliczenia zostają 300,- EUR Elterngeld i nie powodują zmniejszenia wypłacanych świadczeń.
Specjalne zasady obowiązują zarabiających poniżej 1000,- EUR. Otrzymają oni 67 % swojego dochodu przy czym ta procentowa stawka zwiększa się o 1 % za każde 20,- EUR brakujące w ich dochodzie do 1000,- EUR.

Na wniosek istnieje możliwość otrzymywania Elterngeld przez 24 miesiące życia dziecka ale w połowie "normalnego" wymiaru wyliczanego na 12 miesięcy.
Oboje rodzice mogą poświęcić się równocześnie lub jeden po drugim (wtedy po połowie 14 miesięcznego okresu) opiece nad dzieckiem i zrezygnować z pracy. Wtedy każde z nich otrzyma Elterngeld przez okres 7 miesięcy.
Samotne matki otrzymają Elterngeld przez okres 12 miesięcy (przez 14 miesięcy tylko wtedy, kiedy przed porodem pracowały zawodowo). Rodzice, którzy przed porodem nie pracowali otrzymają najniższą stawkę 300,- EUR przez 12 miesięcy (wystarczy jednakże, że jedno z nich pracowało obojętnie, w jakim wymiarze czasu, wtedy otrzymają wyliczony Elterngeld przez 14 miesięcy).
Elterngeld można będzie pobierać jedynie do 14 miesiąca życia dziecka. Wyjątek stanowi przypadek adopcji, gdzie świadczenia te można uzyskać do 8 roku życia dziecka (ale także w wymiarze maksymalnie 14 miesięcy).


Praktyczne rady

Po narodzinach dziecka nie czekajcie zbyt długo ze złożeniem wniosku. Wstecz otrzymać można Elterngeld jedynie za trzy miesiące. Urzędami, gdzie składać można te wnioski, są zasadniczo jednostki, które do tej pory zajmowały sie Erziehungsgeld. Dokładnych informacji udzielają urzędy administracji lokalnej (Bürgeramt albo Gemeindeamt).
Więcej dochodu netto w roku poprzedzającym narodziny dziecka znaczy również więcej Elterngeld. Kto pracuje i zamierza wnioskować Elterngeld powinien zmienić Steuerklasse na III (małżonek musi wtedy otrzymać V). Po porodzie małżonek, który pracuje zmienia szybko Steuerklasse na III. Zmian tych można dokonać w urzędzie miasta lub gminy. Dla samotnie wychowujących kobiet najodpowiedniejszą jest Steuerklasse II.

Na temat wypełniania wniosku zobacz pod Wnioski i druki.Reszte info na tamtym forum
http://www.sozpol.com/pl/pomoc-socjalna/elterngeld
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 35
poprzednia |

« 

Ogłoszenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie