pomoc od panstwa z oplaceniu szkoly

Temat przeniesiony do archwium.
Witam ! Prosze pomozcie mi , bo kazdy mowi mi co innego. A naprawde chce juz zrobic cos ze soba a nie tylko ciagle pracowac za marne grosze.
Jestem od dwoch lat zameldowana, od 3 miesiacy pracuje na bialo z ubezp i skladkami, oraz na gewerbe sobie dorabiam. Jednak bardzo bym chciala isc na jakis kurs jezyka a nastepnie do szkoly, niestety nie stac mnie na samodzielne oplacenie tego. Wiec moje pytanie jest nastepujace: jakie sa zasady otrzymania takiej pomocy z panstwa? Ja nie zadnych pieniedzy na zycie czy mieszkanie, bo mam rece i potrafie na utrzymanie siebie zarobic jednak nie starcza mi na oplate kursu. Jakie sa wymagania i zasady otrzymania takiej pomocy? Jedni mowi ze cokolwiek co sie nalezy od panstwa przysluguje po pol roku pracy na bialo, inni po roku. jeszcze ktos mowi, ze po dwoch latach od zameldowania a inni ze po pieciu. Slyczalam tez ze ani to , ani to. Poprostu nic mi sie nie nalezy , chyba ze mialabym niemieckie papiery lub tez faceta z ktorym poszlabym na mieszkanie i wtedy udala sie o pomoc. Natomiast teraz mieszkam u siostry i nie spieszy mi sie na swoj kat, poniewaz nie bylabym wstanie sama sie utrzymac, z tego wzgledu chcialabym sie ubiegac o kur by podszlifowac jezyk i isc pracowac za normalne pieniadze.
W jakim mieście żyjesz?
Nie musisz podawać twego miasta, ale to, gdzie masz twój Landratsamt.
Wejdz na strone:
http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EUBuerger/eubuerger-node.html

Pierwsze zdanie jest chyba jasne:"Als EU-Bürger haben Sie keinen gesetzlichen Anspruch auf Teilnahme an einem Integrationskurs. "

...ale sa wyjatki:
"Das Bundesamt für Migration und Flüchtlinge kann Sie aber zum Integrationskurs zulassen, wenn Sie noch nicht ausreichend Deutsch sprechen, besonders integrationsbedürftig sind und es freie Kursplätze gibt."

Wejdz na:
http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Downloads/Infothek/Integrationskurse/Kursteilnehmer/MerkblaetterAuslaender/630-009_merkblatt-zum-antrag-auf-zulassung_deutsch.html?nn=1368312

Tu uzyskasz informacje takze w jezyku polskim.

Nastepnie mozesz wypelnic wniosek o dopuszczenie do kursu jezyka niemieckiego:
http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Downloads/Infothek/Integrationskurse/Kursteilnehmer/AntraegeAuslaender/630-007_antrag-zulassung-integrationskurs-ausl_pdf.html?nn=1368312

Jesli nie dasz rady wypelnic sama wniosku, to pozostaje jak pisze irkamozna tylko droga do Landratsamtu.
Miałam podobną sytuacje jak ty.
Dostałam prace, płaciłam sobie ubezpieczenie, mieszkam z moim narzeczonym (Niemcem), i chciałam zrobić Sprachkurs, z który zapłaci mi państwo. Ale niestety, Państwo, pokrywa koszt Sprachkursu w wypadku gdy jestes osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Arbeitsamt-cie. W momencie zartudnienia, i jest to obojetnie 450€ job, albo pełny etat, nie dostaniesz pieniędzy od Państwa.
Mam jednego znajomego Hiszpana, któremu pracodawca płacił za kurs językowy, ale tylko dlatego że był bardzo dobrym fachowcem i ciężko byłoby znaleźć kogoś na jego miejsce.
No, i co z tego?

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa