MYśLę JAK PODEJść DO TEMATU WYJAZDU

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Mam taki problem... zastanawiam się nad wyjazdem do Niemiec, rozpoczęłam procedurę uznania obywatelstwa- mam babcię żyjącą z obywatelstwem, dziadka, który już zmarł z obywatelstwem.[To byli rodzice mojej matki] Moja prababka [matka dziadka] zmarła również w Niemczech, wyjechała po wojnie do Niemiec. Urodziła się w Polsce, ale miała rodziców, którzy z kolei przyjechali z Niemiec do Polski, tak więc ona miała obywatelstwo niemieckie. Nie wiem czy mam szansę na uzyskanie obywatelstwa... cała rodzina po stronie mojego dziadka mieszka w Niemczech. Urodziłam się w 1978 roku. Jedynie moja matka siedzi tutaj w Polsce... Przepraszam jeśli namieszałam troszkę, ale nie wiem czy wogóle kontynuować staranie się o to obywatelstwo. I jeszcze jedna rzecz. Podobno mój pradziadek podpisał [ze względu zapewne na moją prababkę] volkslistę, ale nie mam na to żadnych dokumentów a poszukiwania w archiwach nic nie dały... straciłam nadzieję, na to, że znajdę te dokumenty... Pomóżcie...


I jeszcze druga rzecz... tak czy siak planuję wyjechać... na początek chciałabym zamieszkać z babką... jak i gdzie się udać, żeby się zameldować i co po kolei trzeba zrobić, żeby zacząć... chodzę na niemiecki pilnie, ale słyszałam o szkołach językowych dla cudzoziemców... jak to wygląda... wyjechałam, mam gdzie spać... i co dalej, żeby się zorganizować? ...bo wertując wszelkiego rodzaju fora moja wiedza na ten temat zamiast się klarować robi się jeszcze bardziej chaotyczna... dodam, że kończę architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i podobno po obronie dostaje się dokument "europejski". Czy to prawda? Czy znów będę musiała chodzić na studia od początku?
Witaj tez jestem z gliwic tzn bylam:) .Co do obywatelstwa moze pomoga ci z socpolu poszukaj ich na forum albo ja wieczorem wysle ci ich strone mi pomogli z informacjami na temat slubu z niemcem.Wiec jak przyjedziesz muszisz sie zameldowac w urzedzie miasta idz jak bedziesz miala u siebie w miescie biuro dla cudzoziemcow albo poszukaj volkschule i tam sa kurs niemieckiego.Jak bys otrzymala obywatelstwo to niemiecki rzad ci da zasilek i doplaci do kursu(tak slyszalam) i do innych rzeczy tez.Pozdrawiam ps co do studiuow do magistra ci uwzglednia tylko musisz beastryfikowac swoj syplom w niemiech nie wiem ile to koszuje ale nei duzo .Aha pracy nie znajdziesz bez jezyka wiec to jest najwazniejsze.pa
Ja tylko studiowałam w Gliwicach, pochodzę z Łodzi, a moi przodkowie z okolic Turka i Łodzi... Dziękuję za info :)
Z tego co sie orientuje, to osoby urodzone po 1.01.1975 r. nie dziedziczą pochodzenia po matce.
Witam.Kora2 troszke sie mylisz:Warunki uzyskania obywatelstwa niemieckiego przez urodzenie:

1. Osoby urodzone ślubnie

W przypadku osób urodzonych przed dniem 01.01.1975 roku obowiązuje zasada, że mogą one być Niemcami jedynie wówczas, gdy ich ojciec był Niemcem. Istnienie tej ciągłości pochodzeniowej udawadnia się wstecz od dziadka lub nawet od pradziadka urodzonego przed 1914 rokiem. Można domniemywać posiadanie obywatelstwa niemieckiego wówczas, jeżeli przodkowie urodzili się między 1913 a 1945 rokiem na terytorium Rzeszy Niemieckiej lub Wolnego Miasta Gdańska według granic z 1937 roku i tam też mieszkali.
Osoba urodzona po dniu 01.01.1975 roku uzyskuje obywatelstwo niemieckie wówczas, jeżeli jedno z rodziców posiadało obywatelstwo niemieckie.
Witam,
na pewno nie bedziesz musiala studiowac od nowa- to na 100%. Po przyjezdzie do niemiec musisz:
1) Poszukac gdzie w twoim miescie jest Ordnungsamt (Anmeldebehörde, Auslandsamt).
2) Isc do Auslandsamtu i dostac stamtad karte stalego pobytu dla mieszkancow EU.(zwroc uwage nato, zeby karta ta nie byla ograniczona zadna data. zgodnie z najnowszymi poprawkami- masz prawo do stalego pobytu.
3) Isc do Anmeldebehörde (prawdopodobnie znajduje sie obok Auslandsamtu) i zameldowac sie w twoim nowym miescie. Bedzie to twoje stale miejsce pobytu, przy czym nie musisz wymeldowywac sie z polski- chyba, ze chcesz.
4) Przy meldunku popros od razu o Lohnsteuerkarte- to karta rozliczenia podatkowego- poprosi o nia twoj nowy pracodawca.

Jesli nie dostaniesz obywatelstwa niemieckiego za pochodzenie- dostaniesz je po 8 latach stalego pobytu w niemczech, dlatego zamelduj sie jak najszybciej u babki.
pozdrawiam
Droga ayo
kurde mieszkam w bawarii z moim facetem-niemcem.nie chcemy sie na razie zenic dlatego mam troche pod gorke w niemczech ale w koncu do odwaznych swiat nalezy.
Jestem zameldowana w Ordnungsamt,udalismy sie potem do AUslandamt i chcialam zlozyc podanie o te karte pobytu,niestety powiedziano nam ze skoro jestem na jego utrzymaniu to on musi zlozyc Verpflichtungserklärung,oraz ze musze miec Krankversicherung(no mam narazie tylko dla gosci)i ze te karte to mam dopiero sobie wyrobic po 3miesiacach pobytu,i dostane ja tylko na tak dlugo jak mam ubezpieczenie a potem jak bede studiowac(chce studiowac od pazdzienika)to dostane pozwolenie tylko do teoretycznego konca studiow z mozliwoscia przedluzenia.z kolei bez pozwolenia na pobyt nie chca wydac Lohnsteuerkarte,co prawda w tej chwili nie jest mi potrzebna ale zawsze.Powiedz mi na jakie przepisy prawne moge sie powolacwAuslandamt zeby mi wydano to pozwolenie,bo sie normalnie wkurzylam na te babke w urzedzie i mam ochote tam jutro wpasc
z gory wielkie dzieki
pozdrawiam
jak co moj mail [email]
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka