książka do gramatyki

Temat przeniesiony do archwium
Hej ;) znacie jakieś dobre książki do gramatyki razem z ćwieczeniami?
w kolejności narastania stopnia trudności:

Stachoo Bęza i jego "Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego",

Dreyer/Schmitt "Lehr- und Übungsgrammatik der deutschen Sprache",

Hall/Scheiner "Übungsgrammatik für Fortgeschrittene, Deutsch als Fremdsprache"

pierwsze możesz też ewentualnie obejść serią "Grammatik? Kein Problem" cz. I, II i III (Reymont/Tomiczek)
Yhym, Dzięki :)...
A znasz może jakąś godną polecenia książkę o fonetyce?

Aha... A co myślicie na temat ''Dudena 4 die Grammatik''? :)
jeśli jesteś na tzw. "poważnej" germanistyce (w PL), to nieśmiertelny "Podręcznik wymowy niemieckiej" Morcińca/Prędoty, jeśli uczysz się nie na germie, to "Wymowa niemiecka" (Tertel; 2 książki + kasety) wzgl. Kursbuch Phonetik - Dr. Evelyn Frey / Phonetik aktuell / Phonetik Simsalabim (te 3 ostatnie na uztranslations też są; te trzy ostatnie stosuje się także na normalnych germanistykach DaF poza PL, bo u nas są trochę mniej normalne)

właściwie to podręczniki fonetyki z czasem stają się mniej potrzebne, o ile znasz IPA i masz Duden 6 Aussprachewörterbuch (był kiedyś gdzieś tu link na forum) wzgl. jedziesz z Langenscheidt YDP (bo w nim wszystkie 40 000 słówek z nagraniami prawdziwą gębą szwabskiego lektora, a nie jakiś tam TTS)

aha, jeśli uczysz się tylko dla siebie, to z palcem w ... wystarczą fonetyczne jednostki lekcyjne w "Auf Deutsch gesagt" (1-4) - https://niemiecki.ang.pl/Nauka_niemieckiego_za_darmo_135.html

a Duden 4 - osobiście tylko z niego korzystam, ale w PL na germie to bez Helbiga/Buschy Cię zjedzą, bo D4 za prosto i po ludzku napisane i nie rozumieją, muszą jechać z DDR :)
na germanistyce jeszcze nie jestem, ale liczę na to, że uda mi się ten niemiecki studiować tam kiedyś :) jak na razie to do ceryfikatu się przygotowuję i potrzebuję jakichś dobrych książek, także wieeeelkie dzięki za pomoc :))

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie