Służba zdrowia

W Niemczech istnieją dwa równoległe systemy ubezpieczeń zdrowotnych.

Państwowy System Ubezpieczeń Zdrowotnych

Obejmuje opieką obywateli niemieckich oraz obcokrajowców zatrudnionych w Niemczech. Objęte nim osoby mogą liczyć na podstawową opiekę zdrowotną, w której skład wchodzi szereg świadczeń, takich jak np.: leczenie medyczne u wybranego lekarza, leczenie stomatologiczne i badania kontrolne, leczenie w szpitalu, szczepienia profilaktyczne, wózki inwalidzkie oraz protezy dentystyczne i aparaty słuchowe, protezy i korony zębowe. Prawo do zasiłku chorobowego uzyskuje się po sześciu tygodniach choroby i wynosi ono 70% pensji przez okres do 78 tygodni. Przez pierwsze sześć tygodni choroby pracownik jest uprawniony do pobierania pełnej pensji. W Niemczech składka ubezpieczeniowa jest uzależniona od wysokości dochodów i wynosi ok. 14% wynagrodzenia brutto. Dlatego też osoby z wysokimi zarobkami decydują się na prywatny system ubezpieczeń zdrowotnych.

Prywatny System Ubezpieczeń Zdrowotnych

Prywatne ubezpieczenie może wybrać każdy, kto nie jest objęty Państwowym Systemem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Zaletą ubezpieczenia prywatnego jest szerszy zakres usług oraz możliwość wyboru tych świadczeń, którymi jest się zainteresowanym. Zapewnia ono między innymi dostęp do prywatnych szpitali i klinik oraz terapii alternatywnych (ziołolecznictwo, akupresura, akupunktura). Głównymi klientami prywatnych ubezpieczycieli są urzędnicy, osoby prowadzące własną działalność oraz osoby z wysokimi zarobkami. Koszty wahają się, w zależności od zakresu usług, od. ok. 85 euro do 145 euro.

Opłaty

Za pierwszą wizytę w kwartale należy uiścić opłatę w wysokości 10 euro. Posiadacze ubezpieczenia prywatnego za wizytę płacą z własnej kieszeni, a o zwrot muszą ubiegać się u ubezpieczyciela. Przy kolejnych wizytach wystarczy pokazać dowód zapłaty. Niektórzy lekarze przyjmują tylko prywatnie. Lekarze oznaczeni znakami „Kassenarzt” lub „Alle Kassen” przyjmują osoby ubezpieczone w systemie państwowym.

Zapłacić przyjdzie także za pobyt w szpitalu. Osoby objęte ubezpieczeniem państwowym zawsze płacą za pierwsze 14 dni pobytu w szpitalu, przy czym opłata ta rozliczana jest w cyklu dziennym i wynosi ok. 9 euro za każdy dzień pobytu. Koszty te nie są wysokie, lecz trzeba być na nie przygotowanym. Bezpłatnie z pobytu w szpitalu korzystać mogą jedynie niektóre osoby ubezpieczone prywatnie.

Apteki

Aptekę w Niemczech rozpoznać można po dużym, czerwonym znaku „A”. Większość leków jest na receptę, którą otrzymać można u lekarza. Większość kosztów za leki pokrywa ubezpieczenie państwowe, i tak za leki na różowej recepcie zapłacimy 10% ceny. Za leki na receptach innych kolorów zapłacimy pełną cenę. Z dopłat zwolnione są osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (1)

Z początkiem 2013 roku weszła zmiana odnośnie opłat kwartalnych (10 euro), poprostu nie ma już tej opłaty.