Cło, wizy, paszport

Wjazd do Niemiec

W stosunku do obywateli polskich nie istnieje obowiązek wizowy. Do Niemiec można wjechać legitymując się dowodem osobistym lub paszportem. Dla dzieci poniżej 16 roku życia wystarczy także wpis w paszporcie rodziców. Jeśli dziecko nie jest wpisane w paszport podróżującego z nim rodzica, musi ono posiadać dowód osobisty lub własny paszport. Inne dokumenty potwierdzające tożsamość, jak np. akt urodzenia, czy też legitymacja szkolna nie upoważniają do przekroczenia granicy.

 

Ponadto soby niepełnoletnie, będące  z osobami innymi niż uprawnione do sprawowania władzy rodzicielskiej, są zobowiązane do posiadania przy sobie notarialnie uwierzytelnionego i przetłumaczonego na język niemiecki oświadczenia o zgodzie osób uprawnionych do sprawowania władzy rodzicielskiej. Brak takiego dokumentu może nieść ze sobą konsekwencje w postaci braku zgody na przekroczenie granicy.

 

Zezwolenie na pobyt

Jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 90 dni, wymagane jest zezwolenie na pobyt, tzw. Aufenthaltsgenehmigung-EG. Wniosek o jego wydanie można złożyć w Urzędzie ds. Cudzoziemców, właściwym dla miejsca pobytu w Niemczech.

 

Złożenie wniosku o pozwolenie na pobyt wymaga zameldowania się w lokalnym urzędzie meldunkowym (Einwohnermeldeamt).  Składając wniosek o pozwolenie na pobyt należy przedłożyć m. in.: ważny dowód osobisty lub paszport, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, deklarację miejsca zamieszkania (Anmeldebestätigung), zaświadczenie o niekaralności (Führungszeugnis), które otrzymać można w Ambasadzie Polski lub konsulacie, oraz dwa zdjęcia paszportowe. W niektórych przypadkach Urząd ds. Cudzoziemców może wymagać dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na pobyt (ok. 700 euro miesięcznie). Ten warunek jest jednak mniej wymagany od obywateli Unii Europejskiej niż od innych narodowości.

 

Przed złożeniem dokumentów należy zadzwonić do lokalnego Urzędu ds. Cudzoziemców i dowiedzieć się wszystkich szczegółów, gdyż wymagania często się zmieniają. Dobrze jest sprawdzić także godziny otwarcia urzędu, gdyż większość z nich zamykana jest po południu.

 

Wniosek o pozwolenie na pobyt powinien zostać rozpatrzony najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Jeśli wszystkie dokumenty się zgadzają, zainteresowany otrzymuje pozwolenie na okres do 5 lat. Po upływie tego czasu można starać się o pozwolenie na pobyt stały.

 

Kontrola celna

W okresie przejściowym do Niemiec można wwieźć tylko 200 szt. papierosów, a kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium Niemiec. Szczególnym ograniczeniom podlega wwóz niektórych rodzajów broni, ich replik, oraz przedmiotów, które ze względu na swoją formę, mogłbyby je zastąpić.

 

Niektóre rodzaje broni mogą zostać wwiezione do Niemiec bez dodatkowych uprawnień. Należą do nich np. maczety, sztylety, miecze samurajskie, bagnety, pałki i miecze. Z kolei repliki ASG, które są realistyczną imitacją prawdziwej broni palnej nie są klasyfikowane jako  zabawki ze względu na wysoki poziom energii kinetycznej wystrzeliwanych z nich kulek.

 

Broń typu Paintball, używana w grach symulowanych także nie jest uznawana za zabawkę lecz podlega przepisom dotyczącym broni palnej. Do Niemiec można wwozić jedynie pistolety, których  pociski rozwijają energię kinetyczną nie większą niż 7,5 J i dodatkowo są one opatrzone literą F. Takie przedmioty wwieźć może jedynie osoba pełnoletnia. 

 

Należy pamiętać o tym, iż wszystkie przedmioty, podlegające szczególnym ograniczeniom muszą zostać zgłoszone na granicy. Na lotniskach oraz w portach należy korzystać z wyjścia umożliwiającego zgłoszenie posiadania wymienionych przedmiotów.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.