Partie

Pozycja partii w Niemczech jest tak mocna, iż system polityczny w tym kraju często nazywany jest Demokracją Partyjną. Najważniejsze partie polityczne obecnie to: Unia Chrześcijańsko Demokratyczna (Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU), Die Linke (Lewica) Sojusz 90/Zieloni (Bündnis 90/Die Grünen), Unia Chrześcijańsko Społeczna (Christlich-Sociale Union in Bayern, CSU), Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD), Wolna Partia Demokratyczna (Freie Demokratische Partei, FDP).

 

Unia Chrześcijańsko Demokratyczna

Christlich Demokratische Union Deutschlands – partia założona tuż po II wojnie światowej, określająca się mianem centroprawicowej. Swoimi poglądami nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. Partia głosi również popieranie wolności i godności wszystkich osób, to równość praw kobiet, mężczyzn, niepełnosprawnych. Zgodnie ze swoją polityką opowiada się za utrzymaniem progresywnych progów podatków dochodowych.

 

Zwolennicy tej partii, to przede wszystkim katolicy i protestanci, wywodzący się z różnych klas społecznych.

 

CDU współdziała z CSU i tworzą one w parlamencie wspólną frakcję: CDU/CSU.

 

Die Linke

Niemiecka lewica powstała w 2007 roku. Opowiada się za wolnością, równością, solidarnością. Charakterystyczne są dla niej także poglądy ekologiczne (ochrona środowiska) oraz sprzeciwianie się militaryzacji i prywatyzacji.  Ważnym punktem w jej programie jest zdrowie, rozwój regionów, transport publiczny, edukacja, godne życie w każdym wieku oraz rozwój kultury i sztuki. Partia ostro sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji.

 

Sojusz 90/Zieloni

Zieloni postulują inwestycje w infrastrukturę przyszłości, ekologiczną gospodarkę, większy stopień wykształcenia obywateli. Ponadto chcą stopniowo osiągnąć zmiany w wykształceniu, społeczeństwie, dobrach publicznych, ochronie zdrowia, usługach i produktach ekologicznych, kulturze i nauce, ponieważ uważają, że to właśnie w tych dziedzinach leży przyszłość państwa.



Obecnie partia chce złagodzić skutki kryzysu ekonomicznego dla obywateli, zapewnić miejsca pracy i wkroczyć znowu na ścieżkę, która umożliwi dalszy rozwój gospodarczy. Partia dostrzega w obecnym kryzysie szansę na uświadomienie obywatelom, że niezbędne jest przyspieszenie zmian społecznych i ekologicznych.

 

Unia Chrześcijańsko Społeczna

CSU została założona w 1946 i działa w obrębie Bawarii. Partia ta współpracuje z podobną ideologicznie CDU. Łącząca obie partie umowa sprawia, iż CSU nie działa poza Bawarią, zać CDU nie tworzy w tym rejonie swoich struktur.

 

Członkami CSU są niemal wyłącznie katolicy, co wynika z tego iż partia ta w głównej ierze kształtuje politykę w oparciu o zasady chrześcijańskie. CSU stawia sobie za cel dążenie do silnych, nastawionych społecznie i świadomych Niemiec. Ważnym punktem w jej polityce jest stawianie na silną gospodarkę, sprawiedliwy rynek pracy. Także wykształcenie, wiedza i kultura są centralnymi obszarami zainteresowań partii, a najlepszą polityką społeczną jest polityka edukacyjna.

 

 Socjaldemokratyczna Partia Niemiec

Sozialdemokratische Partei Deutschlands to najstarsza niemiecka aktywnie działająca partia polityczna założona w 1863 r. Jest to najliczniejsza partia w Niemczech – szacuje się, iż ma ona ponad pół miliona członków. Jednym z jej najważniejszych założeń programowych jest sprawiedliwość społeczna oraz przekonanie, iż zadaniem państwa jest wzmacnianie gospodarki narodowej. W 2010 roku partia przedstawiła wizję cięć w sferze socjalnej (zasiłki, emerytury, opieka zdrowotna).  

 

Wolna Partia Demokratyczna  

Partia powstała w 1948 roku i postuluje liberalizm w dziedzinie światopoglądowej. Motto partii to: „Tak dużo państwa, ile jest niezbędne, tak mało państwa, jak to jest możliwe”.  Centralnym celem partii jest tworzenie miejsc pracy poprzez zachęcanie przedsiębiorstw do inwestycji, co powinno zostać osiągnięte przez redukcję biurokracji, prywatyzację, deregulację, likwidację subwencji i reformę podatkową. Opowiada się ona ponadto za podatkiem dochodowym progresywnym przy jednoczesnym obniżeniu progów podatkowych, postuluje ograniczenie wydatków państwowych na świadczenia socjalne, opowiada się za częściową prywatyzacją szkolnictwa i służby zdrowia, tam, gdzie ich utrzymywanie za bardzo obciąża budżet. W obszarze polityki edukacyjnej FDP jest za wsparciem edukacji przedszkolnej dzieci.

 

Materiał opracowany przy pomocy artykułów z Wikipedii.

ww.wikipedia.pl

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.