Wybory
Bundestag
Wybory do Bundestagu (parlamentu) odbywają się co cztery lata według tzw. ordynacji proporcjonalnej (niem. Verhältniswahl). Wyborcy mają do dyspozycji dwa głosy, które mogą oddać na dwie różne partie. Pierwszy głos decyduje zgodnie z prawem większości, który kandydat z ich okręgu będzie zasiadał w parlamencie. Drugi głos wskazuje na preferowaną partię, która zdaniem wyborcy powinna dostać mandaty poselskie. Aby uniknąć podziału parlamentu na wiele małych partii, istnieje próg wyborczy (niem. Sperrklausel), który uniemożliwia istnienie w parlamencie partii, które podczas wyborów (drugi głos) nie uzyskały łącznie 5%. Kandydaci, którzy pochodzą z list tych partii, a na których oddano wystarczającą liczbę pierwszych głosów, otrzymują mandat, lecz nie mogą tworzyć frakcji.
Landtag
Mieszkańcy decydują także o składzie Landtagów. Każdy kraj związkowy (land) posiada inne przepisy regulujące przebieg wyborów. Każdy land podzielony jest na okręgi wyborcze, a te z kolei dzielą się na podokręgi, z których każdy dysponuje minimum jednym lokalem wyborczym. Oprócz Bremen, Haburga i Saarlandy w każdym okręgu wyborczym wybrany zostaje jeden deputowany. Oprócz tego głosuje się także na listy wyborcze, które przygotowuje każda z partii. W Badenii-Wirtembergii każda osoba uprawniona do głosowania jednym głosem wybiera kandydata i listę wyborczą (lista zostaje utworzona po głosowaniu na kandydatów w poszczególnych okręgach wyborczych). W Bremen i Saarlandzie głosuje się tylko na listę, zaś w innych landach wyborcy dysponują dwoma oddzielnymi głosami: na kandydata i na listę. Terminy wyborów są inne dla każdego landu.
Prezdent
Na prezydenta może zostać wybrana osoba, posiadająca niemieckie obywatelstwo, mająca prawo do głosowania, oraz która ukończyła 40 rok życia. Wybór prezydenta jest pod silnym wpływem podziału sił partyjnych w parlamencie, gdyż to jego deputowani w połowie tworzą Zgromadzenie Narodowe, które wybiera prezydenta. Druga połowa zgromadzenia to przedstawiciele poszczególnych landów. Podczas niejawnych wyborów kandydat musi otrzymać absolutną większość głosów. Dopiero, jeśli w dwóch turach żaden kandydat nie zdobędzie większości głosów, wówczas wygrywa ten, kto ma więcej od pozostałych. Wybory odbywają się co 5 lat a kandydat może zostać wybrany tylko raz na powtórną kadencję. Zaprzysiężenie prezydenta następuje po wypowiedzeniu przez niego słów
Kanclerz
Wybory na kanclerza są niejawne i następują, gdy stanowisko to zwolni się po np.: odwołaniu parlamentu, śmierci, rezygnacji lub też utracie zdolności do obejmowania tego stanowiska przez poprzedniego kanclerza. W pierwszej fazie wyborów prezydent przedstawia parlamentowi swojego kandydata. Prawnie wybór kandydata przez prezydenta nie jest niczym ograniczony. Od strony politycznej jednak, prezydent przed przedstawieniem kandydatury, prowadzi rozmowy z wiodącymi partiami i frakcjami, gdyż kandydat mysi otrzymać absolutną większość głosów.
Jeśli podczas pierwszych wyborów nie nastąpi wybór kanclerza, wówczas ma miejsce druga tura wyborów, co w historii Niemiec nie miało jeszcze miejsca. W tej turze, trwającej dwa tygodnie, kandydaci na kanclerza wybierani są z osób zasiadających w parlamencie, których kandydatura została potwierdzona przez co najmniej jedną czwartą deputowanych. Następnie ma miejsce głosowanie, w którym kandydat musi uzyskać więcej niż połowę głosów. Ta tura może powtarzać się nieograniczoną ilość razy, aż do ostatecznego wyboru kanclerza.
Jeśli druga tura nie przyniesie wyników, po upływie dwóch tygodni zbiera się parlament i przeprowadza trzecią turę. Tym razem wygrywa ten kandydat, który zbierze więcej głosów niż pozostali.
Po uzgodnieniu wyniku, kandydat na kanclerza zostaje mianowany przez prezydenta i zaprzysiężony przez parlament.