Malarstwo
Wraz ze swoimi Akademiami Sztuki i historycznym krajobrazem kulturowym Niemcy oferują obok Berlina wiele innych scen sztuki malarskiej, takich jak Monachium, Stuttgart, Frankfurt nad Menem, Kolonia, Hamburg, Drezno, Lipsk.
Niemcy to niewątpliwie kraj ikon sztuk plastycznych. Dzieła wielkich malarzy takich jak Dürer, Beuys, Cranach, Nolde, Caspar David Friedrich i Neo Rauch do dziś zachwycają wszystkich miłośników sztuki. Można oglądać je w kościołach, pałacach i wspaniałych muzeach na całym świecie. Starzy mistrzowie, impresjoniści, ekspresjoniści, artyści sztuki współczesnej - odgrywali i wciąż odgrywają ważną rolę w świecie kultury i sztuki. Kluczowy wpływ na europejską historię sztuki mieli przede wszystkim Albrecht Dürer, Caspar David Friedrich oraz Lucas Cranach.
Albrecht Dürer
Pochodzący z Norymbergii Albrecht Dürer był znany poza granicami Niemiec już za swego życia. Jego zainteresowanie tematami religijnymi i świeckimi przejawiały się w stworzonych pod jego pędzlem portretach, krajobrazach, przedstawieniach świata zwierząt i roślin. Dürer za pomocą języka malarskiego starał się wypracować kanon piękna człowieka. Bogate zbiory tego artysty oglądać można w Germanisches Nationalmuseum w Norymbergii.
Caspar David Friedrich
Caspar David Friedrich to czołowy przedstawiciel niemieckiego romantyzmu, znany przede wszystkim ze swoich, pełnych spokoju pejzaży. Jego rysunki ukazywały pewność dogłębne zrozumienie zmian zachodzących w krajobrazie. Przyjął on zasadę uznania istnienia absolutu – przekonania, że każde zjawisko w przyrodzie posiada duszę. Malowanie stało się dla artysty drogą porozumienia z Bogiem. Przedstawiał zamglone pejzaże, puchowe kobierce śniegu, zacienione gotyckie kościoły przesycone symboliką religijną. Postaci z obrazów mają wzrok skierowany ku nieznanemu, co symbolizuje nieprzekraczalną przepaść między człowiekiem a naturą. Pogląd ten ilustrują obrazy "Wędrowiec nad morzem chmur" ("Der Wanderer über dem Nebelmeer") oraz "Wybrzeże w blasku księżyca" ("Meeresküste bei Mondschein"). Obrazy Friedricha oglądać można w hamburskiej Kunsthalle oraz w Alte Nationalgalerie na Wyspie Muzeów (Berlin).
Adolph von Menzel
Malarz, rysownik, ilustrator zaliczany do najbardziej znaczących przedstawicieli niemieckiego realizmu 19 wieku. Głównym tematem jego dzieł były czasy Fryderyka Wielkiego (Umundurowanie armii Fryderyka Wielkiego”, „Koncert na flecie w Sanssouci”, „Hołd stanów śląskich”) oraz z czasów Wilhelma I. („Koronacja w Królewcu”, „Przyjęcie na balu”). Najznamienitszym jego dziełem było „Walcowanie żelaza”, które obrazowało robotników w Hucie Królewskiej i po raz pierwszy w tamtych czasach ukazywało świat pracy.