Muzea i galerie w Niemczech

Liczne muzea i galerie stwarzają gościom bogate możliwości kontaktu z kulturą. W Niemczech działa 630 muzeów sztuki o cennych w skali międzynarodowej, różnorodnych zbiorach tworzących niepowtarzalny krajobraz muzealny.

 

Wyspa Muzeów w Berlinie

Miastem muzeów i skarbów kultury światowej jest Berlin. W jego sercu położony jest obiekt światowego dziedzictwa UNESCO - Wyspa Muzeów (Museumsinsel). Turystów z całego świata przyciągają zbiory dotyczące m.in. początków cywilizacji w Mezopotamii, starożytnego Egiptu, antycznej Grecji, starożytnego Rzymu, Bizancjum, świata islamu, jak również czasów średniowiecza i okresu nowożytnego.

 

Drugim obok Wysypy Muzeów miejscem, zajmującym czołową pozycjęw europejskim świecie muzeów jest  Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum). Eksponaty pozwalają na analizę różnych aspektów dokumentów historycznych i epok życia żydowskiego.

 

Muzeum Niemieckie

W Monachium z kolei znajduje się Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum), będące największym muzeum techniki w Europie. Daje ono możliwość aktywnego zapoznania się z techniką. Możliwość bsługiwania pokręteł, dźwigni i pulpitów sterowniczych cieszy się dużą popularnością wśród gości wszelkich kategorii wiekowych i narodowości.

 

Pinakoteka Sztuki Współczesnej

Fani malarstwa modernistycznego i współczesnego, oraz wielbiciele rzeźby, biżuterii i grafiki znajdą coś dla siebie w monachijskiej Pinakotece Sztuki Współczesnej (Pinakothek der Moderne). Wraz ze Starą i Nową Pinakoteką (Alte und Neue Pinakothek), Gliptoteką (Glyptothek), Zbiorami Antycznymi (Antikensammlung) i Domem Lenbacha (Lenbachhaus) tworzy ona wyjątkowy krajobraz sztuki.

 

Muzeum BMW

Będąc w Monachium warto zwiedzić także muzeum BMW, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca BMW. Wystawa obejmuje wszystkie modele, jakie BMW wprowadziło na rynek: począwszy od przedwojennego Dixi, poprzez Isettę, aż po bolidy wyścigowe. Obejrzeć można także silniki, turbiny, samoloty, motocykle i pojazdy w najróżniejszych możliwych odmianach. Fanów motorzacji na pewno ucieszy możliwość oglądania pojazdów, które uczestniczyły w wyścigu Paryż-Dakar, a także zabytkowych wyścigowych motocykli z okresu przedwojennego, samochodów turystycznych i bolidów z Formuły 1.

 

Instytut Sztuki Städel

Jednym z najważniejszych i najsłynniejszych muzeów sztuki w Niemczech jest utworzony w 1816 roku Instytut Sztuki Städel. W jego bogatych zbiorach znajduje się łącznie 2,7 tys. obrazów, zbiór grafik z 25 tys. rysunków i 65 tys. grafik drukowanych oraz 600 rzeźb z XIX i XX wieku. Obejrzeć można tu prace takich artystów jak Dürer, Holbein i Cranach, Rembrandt, Vermeer, Monet, Van Gogh i Cézanne aż do Matisse’a i Picassa, Bacona i Baselitza, Serry i Palerma.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.