Odmiana mocna rzeczownika charakteryzuje się końcówką -(e)s w dopełniaczu (der Genitiv) rzeczowników rodzaju męskiego i nijakiego w liczbie pojedynczej. Liczba mnoga przybiera różne końcówki (-e, -er, -es), których najlepiej uczyć się od razy przy poznawaniu nowych słówek. Niektóre rzeczowniki mają taką samą formę w liczbie mnogiej jak w liczbie pojedynczej. Należy pamiętać iż w celowniku (der Dativ) liczby mnogiej jest dodatkowa końcówka -n. Odmiana mocna rzeczowników wygląda następująco:
Zarówno rzeczowniki rodzaju nijakiego jak i rodzaju męskiego zakończone w liczbie mnogiej na -(e)n oraz -s nie otrzymują w celowniku (der Dativ) liczby mnogiej końcówki -n.
playDie Inhaber der Autos arbeiten in diesem Gebäude.
Właściciele tych samochodów pracują w tym budynku.
D.
playFrauen haben mehr Probleme mit den Autos, als die Männer.
Kobiety mają więcej problemów z samochodami niż mężczyźni.
A.
playViele Frauen interessieren sich für die Autos.
Wiele kobiet interesuje się samochodami.
Nieliczna grupa rzeczowników (około 30) rodzaju żeńskiego ulega odmianie mocnej. Cechą charakterystyczną tych rzeczowników jest tworzenie liczby mnogiej poprzez przybieranie końcówki -e oraz przegłosu (Umlaut). W celowniku (der Dativ) liczby mnogiej dodatkowo jest końcówka -n. Rzeczowniki te odmieniają się w następujący sposób:
Chodzi przecież o to, że w języku polskim nie ma liczby mnogiej słowa "ochota"...
Ivoncja
27 sty 2017
die Lust ochota » die Lüste brak liczby mnogiej
Jak to brak l. mn., skoro jest podana i słowniki również ją uwzględniają? (DEPL: Lust die (PL die Lüste) ochota, chęć, rozkosz)