1. Maja
Jednym ze starych wiosennych obyczajów, sięgających swoimi korzeniami 17 wieku, jest stawianie drzewa majowego (niem. Maibaum). Zgodnie z tradycją, drzewo majowe musi zostać przywiezione z lasu w nocy poprzedzającej jego postawienie (tzw. Noc Walpurgi). Noc Walpurgi to noc z 30 kwietnia na 1 mają, podczas której, jak kiedyś uważano, czarownice odprawiają swój sabat.
Na drzewo majowe wybierany jest wysoki świerk lub wysoka jodła. Po obcięciu gałęzi i obraniu pnia z kory, na drzewie zostaje tylko mała korona, którą często przystraja się wieńcem i wstążkami, ale także innymi dekoracjami jak: szynka, kiełbasa, butelki wina.
Pień drzewa majowego musi być bardzo gładki, aby szatan nie ukrył się między korą a drewnem pod postacią chrząszcza. Zdarza się także, iż pień zostaje przyozdobiony symbolami związanymi z rzemieślnikami: nożyczkami, pieczywem, chochlami.
Wspinaczka na drzewo majowe
Wiele radości przysparza świętującym wspinanie się na drzewo majowe. Zanim to się jednak stanie, pień drzewa smarowany jest dokładnie śliskim mazidłem, zaś śmiałkowie, pragnący się na nie wspiąć, smarują dłonie i stopy popiołem. Nagrodą dla tego, komu uda się wspiąć na sam szczyt, jest wszystko to, co może zabrać ze sobą na dół. W niektórych miejscowościach zwycięzca może także zbierać pieniądze wśród widzów, a następnie je dla siebie zatrzymać.
Wykradanie drzewa majowego
Ciekawym i często praktykowanym zwyczajem jest wykradanie drzewa majowego. Dlatego też w nocy przed postawieniem drzewa, jest ono pilnowane przez młodych mężczyzn.
Aby zapobiec kradzieży drzewa, zgodnie ze zwyczajem we Wschodniej Fryzji, jeden ze strażników musi podczas zbliżania się obcych trzymać rękę na drzewie. Jeśli przeciwnikom uda się zwieść strażników, tak iż nie dopełnią oni swego obowiązku, drzewo zostaje uznane za wykradzione.
W Bawarii drzewo musi wpierw zostać ścięte. Rosnące jeszcze drzewo, o którym wiadomo, iż zostało wybrane na drzewo majowe, nie może zostać wykradzione. Jeśli po ścięciu drzewo leży w lesie lub na brzegu lasu, nie można go wykraść, gdyż zostanie to uznane za kradzież drewna.
Drzewka miłości
Interesującym zwyczajem jest także stawianie przez młodych, nieżonatych mężczyzn przed domami niezamężnych kobiet małych drzewek majowych (niem. Maien). Są one wykonane przeważnie z brzóz i mają być dowodem na darzenie wybranej panny względami.
Drzewka przystrojone są kolorowym papierem oraz sercem majowym z drewna lub grubego kartonu, na którym wycina się imię ukochanej. Drzewko stoi miesiąc, aż do pierwszego czerwca. Następnie ten, kto postawił drzewko, zabiera je. Jeśli podoba się on wybrance, jego starania zostają wynagrodzone zaproszeniem na obiad lub skrzynką piwa. W niektórych landach zgodnie z tradycją, młody mężczyzna, który postawił drzewko, jest obdarowywany ciastem przez matkę swojej wybranki, zaś skrzynką piwa przez jej ojca.