Wielkanoc

Wielkanoc (niem. Ostern) i poprzedzające ten magiczny czas tygodnie dla wielu oznaczają jeden z najważniejszych okresów w kalendarzu. I mimo iż to Boże Narodzenie jest świętowane z większym rozmachem, Wielkanoc jest kulminacyjnym punktem w roku dla Chrześcijan. Tydzień poprzedzający Wielkanoc, tzw. Wielki Tydzień (niem. Karwoche) to czas rozmyślań o cierpieniach Jezusa Chrystusa. Z okresem tym związanych jest wiele zwyczajów.

 

Jak Wielkanoc znalazła się w kalendarzu

W czasach gdy chrześcijaństwo dotarło do germańskich i celtyckich ludów, które zamieszkiwały obszar dzisiejszych Niemiec, misjonarze natknęli się na wiele zakorzenionych obyczajów i przesądów, które silnie wpływały na życie ówczesnych ludzi. Jednym z nadrzędnych celów misjonarzy stało się zaimplementowanie w tych tradycjach nowego modelu wiary. Z Wielkanocą nie było większych problemów, jako iż obchodzoną ją w okresie wiosennym. Kościół sięgnął więc do germańskiego święta wiosny, aby przekształcić je w święto chrześcijańskie.

 

Stosunkowo długo trwały rozważania dotyczące dokładnego terminu świętowania Wielkiej Nocy. Dopiero ok. 325 lat po Chrystusie, na Soborze Nicejskim, ustalono jednolity termin dla całego Kościoła. Zgodnie z nim Wielkanoc świętujemy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.

 

Początek wiosny wyznacza 21 marca, gdy dzień i noc są sobie równe. Zjawisko to nosi nazwę równonocy (równonoc wiosenna 20/21 marca). Od 22 marca dni stają się coraz dłuższe. Słońce wygrywa walkę z zimą i ciemnością.

 

Jako iż Wielkanoc jest uzależniona od faz księżyca, co roku ma miejsce w innym terminie, zawsze jednak między 22 marca a 25 kwietnia.

 

Jajko wielkanocne

Malowanie i dawanie w prezencie jaja wielkanocnego jest dosyć dawnym zwyczajem. Jajko jest symbolem życia i siły życiowej. Z zewnątrz jest twarde i wydaje się być bez życia. Ale pisklak wykluwa się ze skorupki, rozłupując ją od zewnątrz. To symbol życia. Także Germanie czcili jajko, w którym widzieli obraz natury budzącej się z zimowego snu. Wraz z głoszeniem wiary chrześcijańskiej obraz ten nabrał nowego znaczenia. Jak pisklak ze skorupki tak Jezus zmartwychwstał z grobu. Aby wspominać śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, początkowo jaka malowane były na czerwono. Następnie dawano je w prezencie, którego przesłanie brzmiało: 'Raduj się! Chrystus zmartwychwstał!”

Zajączek wielkanocny

W domach, w których są dzieci, dorośli (rodzice lub dziadkowie) chowają w ogrodzie lub w domu jajka pomalowane na różne kolory. Kto znajdzie je najszybciej? Kto znajdzie najwięcej? Ta zabawa sprawia radość wszystkim. A kto je chowa? Oczywiście zajączek wielkanocny. Niestety nie wiadomo skąd pochodzi tradycja chowania i szukania jajek, jak też sama idea zajączka wielkanocnego. Pierwsze ich ślady można znaleźć w 17 wieku.

Jak oceniasz nasz artykuł?
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.