Karnawał

Karnawał (niem. Karneval) oznacza okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową, w czasie którego odbywają się różnego rodzaju sowicie podlewane alkoholem pochody karnawałowe, oraz intensywne przygotowania do karnawałowej parady. Centrum niemieckiego karnawału są trzy miasta: Kolonia, Düsseldorf i Moguncja, choć obchodzony jest on w także w wielu innych miejscach. Tam spotkać go można jednak pod innymi nazwami, jak np.: „Fastnacht” czy też „Fasching”.

 

Tradycja obchodzenia karnawału jest bardzo stara. Już w 13 wieku odbywały się  pochodzy i bale karnawałowe, podczas których wybierano króla karnawału. W obecnych czasach karnawał ma nieść przede wszystkim radość i dobrą zabawę. Ludzie przebierają się w kolorowe stroje, zakładają maski, chodzą na bale karnawałowe.

 

W południowej części Niemiec oraz w Szwajcarii i Austrii karnawał nazywany jest ostatkami (niem. Fastnacht). W tym okresie można zobaczyć nocami ludzi mających na twarzach maski wiejące grozą. Spotkać można także wiedźmy i czarownice z miotłami. Część postaci niesie dzwony lub pejcze, którymi głośno hałasują. Także ten obyczaj jest bardzo stary. Dawniej służył on przeganianiu zimy i złych duchów, które zagrażały wzrostowi plonów. Jednocześnie miał on zbudzić dobre duchy, wraz z którymi przychodzi wiosna. Obecnie nikt już w to nie wierzy, jednak nadal jest to tradycja, która przynosi wiele radości.

Nieco inaczej karnawał obchodzony jest w Nadrenii. Tam wiele elementów nawiązuje do 1823 roku, kiedy to zakończyła się wojna z Francją a w Kolonii odbył się pierwszy pochód karnawałowy. Dlatego też obecnie podczas karnawału można zobaczyć ludzi w strojach z tamtego okresu. Sam karnawał rozpoczyna się już 11 listopada, kiedy to w dużych domach odbywają się wesołe imprezy. Także na wiosnę ma miejsce wielkie świętowanie, kiedy przez cały tydzień na ulicach można spotkać poprzebieranych ludzi. Punktem kulminacyjnym jest odbywający się w ostatni poniedziałek karnawału (niem. Rosenmontag) pochód z kolorowymi samochodami i przebranymi postaciami. Tego dnia większość sklepów i szkół jest zamkniętych.

Dwa dni później już jest po wszystkim. Środa popielcowa kończy karnawał i rozpoczyna się 40 dniowy okres postu, będący przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych.

Jak oceniasz nasz artykuł?
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.