Wszystkich Swiętych

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen) jest chrześcijańskim świętem obchodzonym 1 listopada (kościół ortodoksyjny obchodzi je w pierwszą niedzielę po Zielonych Swiątkach).

 

W Niemczech Wszystkich Świętych jest uznawane za święto ustawowe w następujących landach: Badenii Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii Palatynacie oraz Saarze. W wymienionych landach Wszystkich Świętych jest dniem, podczas którego nie można organizować zabaw tanecznych oraz puszczać głośnej muzyki. 

 

Najpopularniejszym wypiekiem związanym z tym świętem jest w południowej części Niemiec strucla, którą są obdarowywane dzieci przez swoich rodziców chrzestnych oraz świadków bierzmowania. Wypiek ten powstaje z ciasta drożdżowego i ma charakterystyczną formę plecionki (podobnie jak polska chałwa).

 

W Niemczech kultywowany jest, podobnie jak w Polsce, zwyczaj zapalania świeczek lub zniczy na grobach zmarłych, jako znak szacunku dla tych, którzy odeszli. Groby dekorowane są kwiatami: astrami lub chryzantemami. W parafiach katolickich, oprócz nabożeństwa w kościele, wierni mogą wziąć udział w modlitwie odbywającej się na cmentarzu. Na dużych cmentarzach nabożeństwo nadawane jest przez głośniki. W niektórych regionach tradycją jest chór lub orkiestra dęta towarzysząca modlitwie.

 

W dniu następującym po Wszystkich Świętych Kościół rzymsko-katolicki obchodzi Zaduszki. Jest to jednak tylko święto kościelne i ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy.

 

Halloween

Halloween cieszy się w Niemczech rosnącą popularnościa. Ten pochodzący z Irlandii zwyczaj jest świętowany przede wszystkim przez młodych ludzi. Elementem charakterystycznym Halloween są wydrążone dynie oraz przebrania.

 

Ulubionymi przebraniami dzieci są kostiumy wampirów, czarownic, zombie, czy też innych strasznych postaci. Chodzą one od drzwi do drzwi prosząc o słodycze. Jeśli gospodarze domu nie uraczą ich pysznościami, wówczas mogą spodziewać się psikusa, zgodnie z głoszonym przez halloweenowe postaci hasłem „cukierek albo psikus” (Streich oder Überraschung).


Jednym z największych wydarzeń związanych z Halloween jest odbywający się w Darmstadt spektakl „Halloween Festival auf Burg Frankenstein”, który co roku oglądany jest przez 20.000 osób. Dziesiątki amatorów, którzy zostają wybrani specjalnie na to święto, odgrywa role  katów, wampiry, wilkołaki, oraz zombie.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.