Święto reformacji

Święto reformacji (Refrormationstag) obchodzone jest w Niemczech 31 października, jako dzień upamiętniający odnowienie (reformację) Kościoła chrześcijańskiego. 31 października 1517 roku niemiecki mnich i profesor teologii, Marcin Luter, ogłosił 95 tez wzywających do dyskusji o kondycji Kościoła.

 

Obchodom Święta Reformacji towarzyszy nabożeństwo, którego myślą przewodnia jest nie tylko tematyka odnowy kościoła, lecz przede wszystkim nauka o usprawiedliwieniu grzeszników przez wiarę. To właśnie nauka o usprawiedliwieniu, czyli uczynieniu człowieka grzesznego sprawiedliwym w oczach Bożych, takim, jak gdyby wypełnił obowiązujące go przykazania, była dla Lutra punktem wyjścia i istotą ruchu reformacyjnego.

 

Święto reformacji jest świętem ustawowym tylko w niektórych landach, takich jak Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia Anhalt, Turyngia. W Badenii-Wirtembergii jest to dzień wolny od zajęć szkolnych. W Dolnej Saksonii ewangeliccy uczniowie mogą zostać zwolnieni z lekcji na czas trwania nabożeństwa.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.