Boże Narodzenie
Adwent i Boże Narodzenie są dla wielu ludzi najpiękniejszymi dniami w roku. Świętuje się je na całym świecie, ale my skoncentrujemy się na tym, jak obchodzi się je w Niemczech.
Adwent
Adwent to czas przygotowań do Bożego Narodzenia oraz okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
W okresie adwentu miasta i ulice całych Niemiec rozświetlają lampki. Wystawy udekorowane są gwiazdami, papierowymi figurami, kolorowymi ozdobami. Z kuchni wielu domów wydobywa się zapach ciast, przygotowywanych specjalnie na Boże Narodzenie.
Niezwykłą atrakcją dla dzieci jest kalendarz adwentowy. Każdy z 24 dni grudnia, aż do dnia Bożego Narodzenia, ma postać okienka, pod którym dzieci znajdują czekoladki. Niektórzy przygotowują kalendarz sami, chowając pod malutkimi okienkami orzechy, owoce, czekoladę lub małe zabawki. Okienka kalendarza przedstawiają elementy biblijne związane z nadejściem Jezusa Chrystusa.
W czasie adwentu w wielu mieszkaniach pojawia się wieniec adwentowy z zielonych, jodłowych gałązek. Na wieńcu znajdują się cztery świece. W każdą adwentową niedzielę zapala się jedną nową świecę. Gdy palą się już wszystkie cztery świece, jest to znak, iż niedługo nadejdzie Boże narodzenie.
Boże Narodzenie
Korzenie zwyczaju obdarowywania się prezentami sięgają 16 wieku, gdy jako prezent otrzymywało się woreczek z pięcioma prezentami dla domu: zabawką, słodyczami, monetą, jednym elementem odzieży oraz przedmiotem użytecznym w szkole. Gdy z biegiem czasu podarunków było coraz więcej, zaczęto kłaść je na stole z prezentami (niem. Gabentisch).
Obecnie w centrum tzw. Gabentisch znajduje się kolorowo ubrana choinka. Niektórzy stawiają pod choinką lub obok niej także małą szopkę, która wraz z różnorodnymi figurkami przedstawia wydarzenia z Betlejem. W malutkiej stajence oprócz osła i bydła widzimy także Marię i Józefa. Spotykanym widokiem są także pasterze ze swoimi owcami, lub postaci trzech Mędrców. Pośrodku stoi żłóbek a w nim maleńka laleczka, przedstawiająca Jezusa jako niemowlę.
Najważniejszym wydarzeniem jest dla wszystkich Wigilia (niem. der Heilige Abend). Tego wieczoru wielu ludzi idzie do kościoła na mszę, gdzie śpiewają pieśni i słuchają opowiadania bożonarodzeniowego z Biblii. Po mszy nadchodzi wyczekiwany czas prezentów, które już wcześniej zostały położone pod choinką. Wieczór wigilijny kończy się wspólnym posiłkiem.
Także pierwszy dzień świąt (25.12.) to czas świętowania. Gospodynie przygotowują coś szczególnego do jedzenia – często karpia, gęś lub pyszną pieczeń oraz własnoręcznie upieczone ciasto. W odwiedziny przychodzą członkowie rodziny.