Zaimek es występuje także jako podmiot, gdy sprawca zdarzenia jest nieznany. Jak to rozumieć? W języku polskim podmiot jest domyślny i może być pomijany. W języku niemieckim przy każdym czasowniku określony jest wykonawca danej czynności. Zdarza się jednak, że wykonawca tej czynności jest nieznany (głównie dotyczy to czasowników wyrażających odczucia i postrzeganie w sytuacjach). Wówczas zamiast wykonawcy czynności w miejscu podmiotu umieszczone jest es. Przedstawia się to w ten oto sposób:
Es występuje także przy czasownikach opisujących zjawiska pogodowe. Czasowniki te wyrażają jednocześnie cały związek wyrazowy. Ponieważ w języku niemieckim czasownik nie może samodzielnie budować zdania, podmiotem w takich zdaniach jest właśnie es.
Istnieją także zwroty i wyrażenia, w których zaimek es jest nieodłącznym elementem. W zwrotach tych czasownik zawsze występuje w 3. osobie liczby pojedyńczej, niezależnie czy stoi on w połączeniu z jedną lub wieloma rzeczami. Do najpopularniejszych należą:
Zaimek es może występować w każdym zdaniu jako element wypełniający miejsce podmiotu, gdy ten znajduje na dalszym miejscu. Dzieje się to ze względu na wspomnianą już właściwość czasownika, który samodzielnie nie może rozpoczynać zdania (wyjątek stanowią zdania pytające utworzone przez inwersję - więcej na ten temat znajduje się w odpowiednim dziale). Dzięki temu jedno zdanie można napisać na kilka sposobów. Oto przykłady: